Veľa z nás túži po letnej dovolenke pri mori. V prípade, že nemáte radi lietanie a cestovanie autobusom, neostáva veľa možností. Vlaky sa totiž dokážu pri medzištátnych cestách naozaj výrazne predražiť a preto mnoho z nás volí cestu autom. Okrem voľnosti pohybu v samotnej cieľovej destinácii má auto aj veľa nesporných výhod pri samotnom cestovaní. Prečítajte si niekoľko výhod cestovania autom a tipy na prímorské destinácie, ktoré sú ľahko dostupné autom.

Cesta autom k moru nemusí byť utrpenie

Pri ceste akýmkoľvek iným dopravným prostriedkom nemáte takú voľnosť ako pri ceste autom. Zo skúsenosti mnohých motoristov je dobré, keď sa nikam neponáhľate a vyberiete si doslova zážitkovú trasu. Nemusíte sa teda tak ponáhľať, ale práve naopak, užite si všetky výhľady, naplánujte si cestou napríklad obed, neskoré raňajky alebo večeru. Kedykoľvek budete cítiť známky únavy skúste sa prejsť na najbližšom odpočívadle alebo sa napríklad chvíľku zahrajte s deťmi. Myseľ tak odvediete od neustále vypätia zo šoférovania a rozhýbete tak aj stuhnuté svalstvo. 

Užite si aj malé výlety cestou k moru

Veľmi zaujímavým spestrením cesty sú aj menšie výlety. Hoci mnoho z nás sa chce čím skôr dostať do cieľovej destinácie, nebojte sa cestu natiahnuť aj napríklad na deň. V prípade, že vyrazíte ráno a stihnete si ukrojiť slušný kus cesty, nebojte sa odmeniť napríklad menšou zachádzkou do zaujímavého mesta. V dnešnej dobe si viete poľahky nájsť ubytovanie cez internet alebo mobilné aplikácie. Často aj viac ako 10 hodinovú cestu si tak môžete rozdeliť na etapy a zároveň uvidíte viacero zaujímavostí. Okrem toho je takýto spôsob cestovania aj bezpečnejší a keď dorazíte do cieľovej destinácie, rodina nie je tak unavená. Deti si takýto spôsob cestovania taktiež rýchlo obľúbia. 

Autom k Jadranskému moru

Jadranské more je u nás často prezývané aj slovenské more. Je to hlavne kvôli tomu, že väčšina slovenských dovolenkárov končí práve tam. Výhodou tejto destinácie je jej rôznorodosť a naozaj vysoká dostupnosť. Z Bratislavy sa môžete k pobrežiu dostať už za približne 6 hodín a z Košíc cesta trvá 8 až 9 hodín. Výhodou Jadranského mora je jeho rôznorodosť. Na svoje si prídu ako milovníci piesočnatých pláží, tak aj priaznivci zelených výhľadov. V Taliansku si môžete vychutnať piesočnaté pláže, ktoré Slováci navštevujú hlavne v okolí mesta Rimini. Hoci sa toto mesto nachádza ešte niekoľko hodín cesty od prvého kontaktu s morom, je stále relatívne dostupné ako dĺžkou cesty, tak aj miestnymi cenami. Častejšou voľbou je však chorvátska časť Jadranu. Tá je na mnohých miestach cenovo dostupnejšia, avšak má kamenisté pláže. 

More v Poľsku – skvelá zmena!

Baltské more je menej tradičnou destináciou pre nás Slovákov, avšak ponúka naozaj čarovné výhľady, príjemnú klímu a priaznivé ceny. K poľskému pobrežiu sa viete dostať približne za 9 hodín z Bratislavy a do 10 hodín z Košíc. Hoci je táto cesta na prvý pohľad dlhšia, ak ste zvyknutí cestovať na Makarsku alebo ešte nižšie do Chorvátska, nie je to veľký rozdiel a cestou vás aspoň nebude pokúšať tak dlhý výhľad na more. Pre dovolenku v Poľsku je však veľmi dôležité načasovanie z hľadiska počasia.

Kedy ísť na dovolenku do Poľska?

Počasie vám žiaľ nikto dopredu negarantuje ale v priemere je v Poľsku pri Baltickom mori najkrajšie na prelome júla s augustom, kedy končia často veľmi dlhé daždivé obdobia. Vycestovať sa však oplatí kedykoľvek v auguste a význam to určite má aj začiatkom septembra. Musíte však počítať s tým, že hoci má vzduch často takmer 30° C voda v tejto oblasti sa považuje za naozaj vyhriatu ak dosiahne 22°C.  Aj to je jeden z dôvodov, prečo je táto destinácia vhodnejšia skôr na výlety v páre alebo dovolenky s väčšími deťmi. 

Či už sa vyberiete do Talianska, Chorvátska alebo Poľska, cesta je zhruba rovnako náročná. Pokiaľ chcete byť čím skôr pri mori, ktoré je naozaj vyhriate, určite sa vyberte do Talianska a skúste mesto Terst. Pokiaľ chcete niečo netradičnejšie a v mori sa chcete skôr schladiť, tak skúste napríklad poľské mesto Leba. Počtom slovenských turistov však stále vyhráva obľúbené Chorvátsko. Ak chcete menšiu zmenu, tak okrem tradičných destinácií sa tu oplatí navštíviť trošku vzdialenejší južný cíp, kde leží napríklad Dubrovník.