Šetrenie peňazí je často otváraná téma, no stále sa nájde dosť ľudí, ktorí nešetria. Mnoho vám pritom povie, že nemá z čoho. Šetriť si na dovolenku, prípadne na čokoľvek iné, je však ľahšie, ako sa zdá. Vďaka týmto tipom si budete vedieť našetriť aj v prípade, že nezarábate práve horibilné sumy.

17 tipov, ako si našetriť na dovolenku

Keď sa povie šetriť, tak si väčšina predstaví veľké obmedzovanie sa a poriadne priškrtenie svojich výdavkov. Extrémne šetrenie však nie je to, o čom sa dnes budeme rozprávať. Postupným šetrením si síce na dovolenku nenašetríte cez noc, ani za týždeň, ale urobíte to bez toho, aby ste sa museli nejako výrazne obmedzovať. Poďme sa teda pozrieť na to, akou cestou sa vydať, ak si chceme pomaly, ale isto ušetriť niekoľko stoviek, ba aj tisícok eur.

#1: Na začiatku mesiaca si rozdeľte vaše financie

Hneď, ako vám príde výplata, si skúste vytvoriť čo najpodrobnejší zoznam toho, čo budete v danom mesiaci potrebovať, teda na výdavky, ktoré sú nevyhnutné. Najskôr si zapíšte všetko potrebné a neodkladné.  Takisto si napíšte zoznam toho, čo si tento mesiac určite nebudete kupovať a na čo nebudete chcieť míňať. Ak si budete stáť za svojim, šetriť sa bude oveľa ľahšie.

#2: Začnite si odkladať drobné

Nejeden človek si tak už našetril na svoju dovolenku. Máte aj vy vo svojom okolí niekoho, kto si tak šetril, prípadne šetrí? Určte si napríklad, že budete zbierať dvojeurovky a vždy, keď vám v obchode vydajú nejakú tú dvojku, schovajte si ju doma do sporničky. Odkladať môžete kľudne aj mince s nižšou hodnotou, no pri dvojeurovkách sa ani nenazdáte a o pár mesiacov si budete naozaj môcť ísť oddýchnuť niekam k moru či na hory.

#3: Centík sem, centík tam

Tiež neradi zbierate medené centy? Ak patríte k tým, ktorí ich nechávajú kade tade, zbystrite pozornosť. Mesačne tak totiž môžete prísť aj o niekoľko desiatok centov. A takto sa to ešte nezdá, ale aj to sú peniaze, ktoré vám môžu k vysnívanej dovolenke dopomôcť.

#4: Brzdite s alkoholom a cigaretami

Ak sa aj vy každý piatok idete zrelaxovať do baru, možno by nebolo na škodu s tým na nejaký čas prestať. Jeden taký nočný výlet vás môže stáť desiatky až stovky eur. Keď si totiž prepočítate, koľko vás vyjdú alko a nealko nápoje, k tomu nejaké jedlo či pochutiny, nazbiera sa to na celkom slušnú sumu. A to nehovoríme, ak ste fajčiar. Väčšina fajčiarov totiž v noci fajčí oveľa viac, ako cez deň. A ešte viac, ak popritom aj pijú. Vymeňte teda tvrdý alkohol a miešané drinky za pivo a zbytočne to s tým alkoholom nepreháňajte.

#5: Nakupujte s rozumom

Naozaj potrebujete každý mesiac nové oblečenie, kozmetiku či topánky? Keď sa pozriete okolo seba, koľko vecí z toho, čo vlastníte, aj naozaj potrebujete?  Zamerajte sa na váš cieľ a predstavte si ten oddych pri pláži či tú parádnu lyžovačku. Čo oželiete radšej? Ďalšie tričká do zásoby, alebo dovolenku?

#6: Nastavte si sporenie

Ak nechcete zbierať dvojeurovky, môžete si skúsiť odkladať na mesačnej báze. Či už si vytvoríte sporiaci účet, alebo si budete odkladať do prasiatka, odložte si vždy už na začiatku mesiaca. Ak by ste to totiž nechali na neskôr, nemuselo by k šetreniu ani dôjsť. TIP: Kedy, kam a za koľko by ste chceli ísť na dovolenku? Ak si chcete našetriť napríklad na dovolenku do Talianska v hodnote 600 eur a máte na to rok, vychádza to 50 eur mesačne. To máte 12,50 eur týždenne a približne 1,50 eur denne

#7: Nedávajte si prehnané ciele

Či už si chcete ušetriť na väčšiu alebo menšiu dovolenku, je vhodné dať si reálne ciele. Ak napríklad začínate šetriť vo februári a na dovolenku by ste chceli ísť už v júni, určite budete musieť postupovať inak, ako keby ste začali šetriť už po tomto lete na to ďalšie.

Čím viac času si na to dáte, tým ľahšie sa vám bude uťahovať opasok. Budete mať totiž dostatok času na to, pomaly a postupne si našetriť. 

#8: Šetriť sa dá na hocičom

Máte svoju obľúbenú kozmetiku? Čo tak na chvíľu ju zameniť za jej lacnejšiu variantu? Chodíte často do reštaurácií a do barov? Skúste si radšej častejšie navariť z domu, a to na viac dní. Cestujete do práce vlakom či autobusom? Skúste ísť lacnejším spojom, ktorý ide síce cez viac zastávok, no ušetrí vám ďalších pár desiatok centov.

#9: Účty plaťte načas

Šetrenie peňazí v domácnosti nie je iba o tom, niečo si nedopriať. Je to aj o tom, vyhnúť sa situáciám, vďaka ktorým zbytočne prídeme o peniaze. Neodkladajte platenie účtov na neskôr, aby sa vám to nevypomstilo v podobe finančných postihov. Za neskoré uhradenie vám v niektorých prípadoch môže hroziť finančná sankcia aj v podobe desiatok eur.

#10: Prekonajte vlastnú lenivosť

Cestujete do práce autom? Vypočítajte si, koľko by vás vyšlo, ak by ste išli radšej autobusom, prípadne vlakom. Ak to nie je ďaleko, vymeňte auto za bicykel, alebo sa do práce prejdite peši. V prípade, že auto naozaj potrebujete, skúste sa dohodnúť so svojimi kamarátmi či susedmi, ktorí majú rovnakú cestu, na spoločnom cestovaní. Výdavky na cestu si tak rozdelíte a opäť dačo ušetríte.

#11: Urobte si zoznam výdavkov

Iné je urobiť si na začiatku zoznam toho, čo treba a čo netreba zaplatiť. No skutočné výdavky vás môžu naozaj prekvapiť. Tiež neviete, ako je možné, že tie peniaze tak rýchlo miznú? Ak si spravíte dôkladny prehľad o tom, na čo ste v poslednom mesiaci míňali, možno zistíte o ďalších spôsoboch, ako ušetriť. TIP: V prípade, že si nestíhate ušetriť na dovolenku a ten oddych už naozaj potrebujete, existujú aj iné spôsoby financovania dovolenky. Jednou z nich môže byť aj dovolenka na splátky.

#12: Noste so sebou iba hotovosť

Ak zrovna nemáte v mobile nastavenú platbu cez telefón, skúste ísť do obchodu s presným množstvom peňazí a kartu nechajte doma. Nebude vás to pokúšať a miniete iba na to, čo skutočne potrebujete.

#13: Rozmaznávajte sa, ale nie veľmi

Ako ešte ušetriť peniaze? Počuli ste už o pravidle 10-tich percent? Vždy, keď vám príde výplata, vyhraďte si 10 % na vaše ľubovoľné výdavky a tohto počtu sa držte. Ak to vychádza na 60 eur, tak túto sumu neprekračujte.

#14: Nie každá zábava stojí peniaze

Čo tak namiesto piatkového výjazdu do baru zavolať svojich známych k sebe domov? Každý donesie nejaké občerstvenie a spolu si zahráte karty, nejakú spoločenskú hru, pozriete si futbalový zápas, prípadne si spravíte dámsky večer. Namiesto aquaparku sa môžete ísť kúpať k jazeru a namiesto kina si spravíte domáce kino. 

#15: Zbavte sa zbytočností

Prejdite si svoj šatník a svoje veci. Naozaj ich všetky potrebujete a využívate? Predajom nenoseného šatstva či kníh, ktoré už nechcete, si môžete prilepšiť o pekných pár eur. Okrem toho tým získate viac voľného priestoru.

#16: Ušetrite aj pri výbere dovolenky

Netreba šetriť len na dovolenku ako takú. Skúste čo to ušetriť aj pri jej obstarávaní. Existujú rôzne finančné rady, ako ušetriť na destinácií, ako ušetriť na batožine či na letenkách. Vždy si pozrite viacero poskytovateľov. Aj tých pár eur vám v konečnom dôsledku môže naozaj pomôcť.  Upozornenie: V prípade lacných dovoleniek si dávajte pozor na to, či náhodou nejde o dovolenkových podvodníkov. Vieme, že chcete ušetriť, kde sa dá, ale ak narazíte na nevhodnú spoločnosť, môžete o našetrené peniaze prísť. A tomuto sa treba vyhnúť.

#17: 52-týždňová výzva na záver

O 52-týždňovej výzve ste už počuli? Táto výzva je známa po celom svete. Prečo? Viete si vďaka nej našetriť pekných 1378 eur. Celkom slušná suma, však? Ako si počas pravidelného odkladania viete za rok našetriť takú vysokú sumu? Jednoducho. Riaďte sa poradovým číslom daného týždňa. V prvý týždeň si odložte jedno euro, v druhý dve eurá a takto pokračujte počas celého roka. Nezačali ste hneď v januári? Nevadí. Sledujte si len číslo týždňa, odkedy ste si začali odkladať a budete tak vedieť, koľko si máte v danom týždni odložiť. Ak v tom budete pokračovať presne 52 týždňov, našetríte si krásnu sumu 1378 eur.