Nájsť miesto pre ideálnu dovolenku v dnešnej dobe nie je problém. Z každej strany sa na nás valia exkluzívne zľavy a jedinečné ponuky. Po navštívení však prichádza sklamanie v podobe špinavého mora a preplnených pláží. To sa však netýka ostrova Korfu v Grécku, ktoré má vlastné letisko, jedinečné pláže a hlavné mesto s nádychom histórie. V nasledujúcich riadkoch sa okrem toho dozviete aj tipy na výlety, odporúčania z gréckej kuchyne, či údaje o počasí a prenajatí vozidla. 

Krátko a stručne z geografie

Korfu je najsevernejší ostrov zo všetkých ostrovov Grécka. Zo severu ale nemusíte mať obavy, podnebie je veľmi príjemné, letá tropické, akurát nezažijete horúčavu, v ktorej sa nedá dýchať. Ako bonus sa večer zvykne ochladiť tak, aby ste zaspali aj bez nutného použitia klimatizácie.  

Rozlohu ostrova (613km²) môžeme prirovnať k španielskemu Madridu, počet obyvateľov ostrova je však iba približne 108 000. V tesnej blízkosti z východnej časti susedí Albánsko a turisti tento ostrov vyhľadávajú aj kvôli vegetácii, zelenému porastu, pamiatkam (UNESCO) a príjemnej atmosfére.

Veľkým plusom tohto ostrova je dvojica morí, ktoré obmývajú Korfu: zo severu Jadranské a zo západu Iónske more. Obe počas leta dosahujú príjemných 25°C a majú nádherný podmorský život. Pláže sú piesočnato-štrkové, vstup do mora je plytký. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je táto lokalita vhodná ako pre rodiny s deťmi, tak aj staršie páry – každý si príde na svoje. Nesmieme zabudnúť ani na skutočne krásnu tyrkysovú farbu mora. Ak ste niekedy dostali pohľadnicu z Grécka alebo iba náhodne narazili na propagačný obrázok, na ktorom bola zátoka s tyrkysovo sfarbeným morom, pokojne mohlo ísť o ostrov Korfu.

Ako cestovať na Korfu?

Najčastejším dopravným prostriedkom na ostrov je lietadlo, ktoré pristáva priamo na ostrove a šetrí nielen peniaze, ale aj čas. Let z Bratislavy trvá niečo cez 90 minút. Áno, dá sa cestovať aj autom alebo autobusom, ale tých 1550 kilometrov zaberie s prestávkami a trajektom skoro celý deň. Proti gustu žiaden, no my odporúčame lietadlo. Letenky na Korfu nepatria k tým úplne najlacnejším. Vzhľadom na to, že je to dovolenková destinácia, odporúčame letenky zakúpiť vopred. Ak cestujete bez cestovky zvážte kúpu letenky včas. Pár desiatok eur ušetríte tiež, ak budete letieť napr. z Viedne, Budapešti, prípadne Krakowa. 

Letisko sa nachádza v hlavnom meste ostrova Kerkyra. Po prílete na ostrov môžete využiť prepravu na ubytovanie autobusom alebo taxíkom. Z letiska na autobusovú stanicu je to chôdzou asi 15 minút, v plnej dovolenkovej výbave a pohodovom tempe aj 20. Optimálne je vziať si taxík z letiska na stanicu a následne zo stanice autobusom k hotelu. Usmiaty taxikár si vyúčtuje od 7€ a vyššie, autobusár od 2€, v závislosti od cieľovej zastávky. Lístok na autobus si kúpite od sprievodcu, ktorý je v každom autobuse. 

Počasie na Korfu? Ideálne

Ako som spomínal v úvode, pre milovníkov miernejšieho počasia (na Grécke pomery) bude subtropické podnebie Korfu vyhovujúce. Najvyššia denná teplota preskočí aj 30°C, ale letné mesiace sú na ostrove veterné, teda prinášajú príjemné ochladenie.  Počasie na Korfu teda nebude pre Slováka problémom. Výhodou je aj veľmi ojedinelý výskyt zrážok počas letných mesiacov. 

Dovolenkovať pri mori je možné aj začiatkom júna alebo v septembri. V tomto období sa teplota mora pohybuje nad 20°C, ale treba rátať s vyšším výskytom zrážok, hlavne v septembri. Na turistiku po ostrove sú vhodné jarné a jesenné mesiace, kedy je síce more chladné, ale teplota vzduchu sa pohybuje na príjemnej úrovni 20°C. 

Ubytovanie na Korfu – dostupné aj bez cestovky

Nájsť si nocľah na ostrove nie je problém, Gréci sú pripravení na nával turistov. Ak cestujete na vlastnú päsť, ubytovanie dokážete nájsť už od 120€/7 dní na osobu. Malým trikom ako sa dá opäť ušetriť, je ozvať sa majiteľovi/prevádzkarovi hotela včas (emailom, ideálne v angličtine) a oproti cenám, ktoré ponúka booking.com dokážete ušetriť aj 10%. Rovnako sa nebojte hľadať si ubytovanie aj mimo pláže, s dopravou nebudete mať problém. 

Ak ste v Grécku prvýkrát, pripravte sa na tvrdý matrac, tento úkaz nie je vôbec ojedinelý. Gréckou samozrejmosťou je aj zákaz splachovania toaletného papiera, ktorý sa vyhadzuje do špeciálne pripraveného koša. Dôvodom je miestna kanalizácia, ktorá nie je stavaná na toaletný papier. Preto, ak nechcete mať na izbe zdarma pokec s údržbármi hotela, odporúčame tento zvyk dodržiavať.

Oplatí sa prenajať si vozidlo na Korfu?

Autobus, prenajaté auto, skúter, štvorkolka alebo bicykel. Toto sú najčastejšie spôsoby prepravy po ostrove. Na otázku, či sa oplatí prenajať dopravný prostriedok existuje iba jedna správna odpoveď – áno!  Mapa korfu ukazuje, že zo severu na juh ostrova je iba iba 80 kilometrov, najširší úsek Korfu má 30 kilometrov, čo vytvára ideálne podmienky na jeho preskúmanie. Ak máte v pláne takéto bádanie, odporúčame sa ubytovať v strede ostrova.  

Rodinka s deťmi siahne pravdepodobne po aute, ale veľmi obľúbené sú aj štvorkolky a skútre. Cesty ostrova sú úzke (v neprehľadných zákrutách sa zvykne trúbiť) a preto je kompaktnosť skútra/štvorkolky tak obľúbená. Pre športových nadšencov je tu bicykel, pre občasný presun verejná autobusová doprava. 

Čo každého poteší je cena za prenájom jednotlivých presúvadiel. Vplyv na cenu má výbava a typ jednotlivých modelov. Našťastie je klimatizácia štandardom pri všetkých autách. Malé päťmiestne auto je možné prenajať od 45€/deň. Prenájom štvorkolky/skútra je možná od 20€/deň. Pri jazde nezabúdajte na povinnú prilbu. Pri vedení motorových vozidiel je dostačujúci európsky vodičský preukaz (nevyžaduje sa medzinárodný). Za prenájom horského bicykla zaplatíte od 8€/deň. Tieto ceny sú aktuálne pre prenájom počas sezóny, mimo nej môže cena klesnúť. Za lepšiu výbavu (objem motora, batožinový priestor, prevodovka) si priplatíte dvoj až trojnásobok základnej ceny. Pri prenájme presúvadla na 3 a viac dní môže cena za deň používania klesnúť. 

Najznámejšie letoviská – tipy na výlety po Korfu

Na ostrove nájdeme mnoho letovísk, ktoré stoja za pobyt návštevu. Za zmienku stojí Agios Georgios, kde sa nachádza jedna z najkrajších pláží na ostrove a láka tiež svojím pokojom. Neplavcom odporúčame Acharavi, ktoré má dlhú piesočnatú pláž s pozvoľným vstupom do mora. Daňou však môže byť väčší ruch v letovisku. Pre rodiny s deťmi je vhodné Agios Petros, ktoré má tiež širokú piesočnatú pláž, veľmi pozvoľný vstup do mora a pokojné more bez vĺn. Neďaleko odtiaľ je aj malý prístav, z ktorého sa robia rôzne výlety na lodi. 

Ak hľadáte na Korfu zábavu aj v noci, potom Kavos naplní vaše odviazané očakávania. Množstvo barov, párty, reštaurácie, to všetko v obkolesení mladých ľudí. Pre milovníkov potápania je skvelé Nissaki, ktoré má okruhliakovú pláž s čistým morom. V mestečku sa nachádza aj centrum potápania. 

Nemôžeme zabudnúť ani na Paleokastrica. Tá je jedným z najnavštevovanejších a určite aj najfotografovanejších miest na ostrove. Nájdeme tu trojicu hlavných zálivov, luxusné jachty, kamienkovú aj piesočnatú pláž, a aj mužský kláštor Theotokos nad strediskom, v ktorom vyrábajú vlastný olivový olej.

Atrakcie na Korfu – zábava mimo pláže 

Ostrov Korfu má čo ponúknuť aj v oblasti atrakcií. Aj keď sa okolo celého ostrova nachádza krásne more, v jeho prostriedku leží jeden z najmodernejších vodných parkov v Európe – Aqualand Park Corfu. V ňom sa zaručene nebudete sťažovať na nedostatok tobogánov, bazénov a ďalších vodných atrakcií. Naopak, mierne sťažovať sa bude vaša peňaženka, celodenný vstup pre dospelú osobu je 39€. Na ostrove nájdeme mnoho ďalších vodných lákadiel, ale za návštevu určite stojí Kanál lásky známy aj ako Canal D‘ Amour, v letovisku Sidari. O tom legendy tvrdia, že ak ním spoločne prepláva zamilovaný pár, zaľúbenci už zostanú spolu navždy. Ak by ste ale nepreplávali, nezúfajte, na pohľad je to tak či tak zaujímavý prírodný úkaz.

Najkrajším mestom na ostrove a jedno z najkrajších miest v Grécku je Kerkyra (známe aj ako Korfu). Počas týždňovej dovolenky dovolenky odporúčame jeden deň na návštevu tohto mesta. Strážia ho dve pevnosti, z ktorých si môžete užiť skvelý výhľad na celé okolie. Pevnosti kedysi slúžili ako obrana proti Turkom. Centrum mesta dýcha históriou, úzka spleť uličiek je bohatá na bary, reštaurácie a rôzne pamiatky. Historické centrum Kerkyry je zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Samotný ostrov bol pôvabný už pred viac ako 200 rokmi. Svedčí o tom aj palác Achilleion, ktorý si dala postaviť cisárovná Alžbeta Bavorská, ktorú poznáme ako Sissi. Tento palác je vzdialený od mesta Kerkyra asi 10 kilometrov južne a Sissi slúžil ako letné sídlo. Dokonca z neho v minulosti viedol most, ktorý spájal palác a more, no dnes sa z neho zachovalo už iba 20 metrov dlhé mólo. 

Uprostred celého korfu môžeme objaviť výnimočnú citrusovú plodinu – kumquat. Je to zvláštny druh ovocia, ktorý pripomína miniatúrne pomaranče, pričom dužina a šupka sú jedlé. Výnimočný je aj preto, že v Európe rastie iba na dvoch miestach a jedným z nich je práve Korfu. V spomínanom strede sa nachádza aj továreň na spracovanie kumquatu, kde si zároveň môžete kúpiť výrobky ako med, čokoládu, líkér a ďalšie. 

Zabudnite na rezne – vyskúšajte souvlaki!

Grécka kuchyňa pre slovenského turistu nie je až taká neznáma. Na raňajky grécky jogurt s ovocím alebo koulouri, ktoré sa podobajú praclíkom. Na obed grécky šalát, alebo souvlaki (jahňací špíz) a tzatziky. Za ochutnanie stojí aj fasolatha (fazuľová polievka) alebo fava (nátierka). Slovákom často chutí saganaki, čo je vlastne grécka obdoba vyprážaného syra. Po chutnom obede padne vhod spanakopita (špenátovo-sýrový koláč) alebo baklava (sladký koláč z lístkového cesta). Na večeru odporúčame výber z morských špecialít, výber je bohatý takmer v každej reštaurácii. Nezabúdajme popri tom všetkom na olivy, majú omnoho kvalitnejšiu chuť ako tie, ktoré poznáme zo supermarketu. Obed alebo večera zvyknú stáť od 6 do 20€ za jedlo. V niektorých reštauráciách sa zdarma podáva dezert.

Smaragd stredomoria

Ostrov Korfu a dovolenka je spojenie, ktoré bez debát ide dohromady. Svedčia o tom aj vysoko hodnotené recenzie o samotnom ostrove. Jeho výhoda spočíva vo vlastnom letisku (nemusíte cestovať trajektom), krásnej zelenej prírode, čistému moru, ktoré je pekné nie len na pohľad. Keď k tomu všetkému prirátame kvalitné pláže a možnosti mimo kúpania sa v mori, vychádza nám z toho ideálna dovolenka pre rodiny s deťmi, staršie ale aj mladšie páry. Každý si príde na svoje.

Či už s cestovkou na Korfu ako Last Minute alebo si všetko zariadíte samostatne, na tomto mieste nájdeme dostatok priestoru pre oddych a aktívny/pasívny relax. Korfu ponúka pláže, kde sa nemusíte báť znečisteného mora. Nie nadarmo sa tento ostrov nazýva Smaragd stredomoria.