Najlepšie nápady sú tie neplánované. Dá sa to však tvrdiť aj o dovolenke? Tento rok som zariskoval a v priebehu troch dní zvolil lokalitu, zabookoval, zbalil sa a vyrazil. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako som absolvoval letnú rýchlu dovolenku v talianskom Lido di Jesolo. Nájdete tiež moje postrehy, odporúčania, aktuálne ceny a nápady, ako netráviť dovolenku iba na plážovom lehátku.

Dve skupiny dovolenkárov

Dovolenkovanie pri mori je stále veľmi obľúbenou, letnou činnosťou Slovákov. Nikto predsa nepohrdne lehátkom na pláži, šumom mora pri ktorom si môže zdriemnuť a hneď potom sa prebrať a ísť si zaplávať. K tomu všetkému ešte potrebujeme dobré počasie a chutné jedlo. Kde takúto dovolenku zažiť? Tu sa už Slováci rozdeľujú, prví sa zbalia do malého kufra a odletia do Grécka, Turecka alebo na Cyprus. Tí druhí nabalia auto až po strop vypražia rezne a v sobotu večer vyrazia na maďarské diaľnice. V druhej skupine som sa tento rok ocitol aj ja. 

Kam cestovať? – Výber ubytovania, presun, poplatky

Cestovali sme dvaja. Našou prvou dilemou bola krajina. Keďže sme cestovali autom, voľba padla na Chorvátsko alebo Taliansko. Nechceli sme šoférovať viac ako 1 000 kilometrov tam, preto sme hľadali severné oblasti týchto krajín. V Chorvátsku nás priťahovalo čisté more, v Taliansku zas známe piesočnaté pláže a s tým spojené výhody. Keďže Chorvátsko sme okúsili už viackrát, voľba padla na Taliansko. Nasledoval výber lokality.

Po googlení sme natrafili na schopnú lokalitu Lido di Jesolo. Hlavným dôvodom bolo naoko priaznivé ubytovanie, ktoré sme našli cez booking.com v Hoteli Madison. V Lido di Jesolo sú skutočne pestré možnosti ubytovania, počas sezóny máte v širšom okolí na výber z viac ako 800 rôznych ponúk. Moje kritéria boli: lehátka na pláži, súkromné parkovisko a raňajky v cene ubytovania. Aj po tomto zúženom výbere som vyberal z 97 aktuálnych ponúk. 

Cenový limit vyhradený na ubytovanie bol 300€ na osobu (na 5 nocí) a pre nás potešiteľným faktom bol aj zákaz domácich zvieratiek. Po prečítaní recenzií som rezervoval ubytovanie v spomínanom hoteli. Ak vyberáte ubytovanie cez booking.com, môžete využiť zľavové kupóny. Mne sa tak podarilo ušetriť 52€ (10%) z celkového poplatku za ubytovanie. 

Pri hľadaní ubytovania v Lido di Jesolo nás zaujal aj Jesolo international Club Camping. Túto možnosť sme neskôr zavrhli a ako som sa neskôr sám presvedčil, bolo to dobré rozhodnutie. Areál kempu, aspoň z pohľadu popri pláži, bol úplne plný a tie ušetrené peniaze by za to nestáli. Na druhej strane, ak by som cestoval na motorke s kempingovou výbavou, určite by som tento kemp zvážil. V Lido di Jesolo tiež nájdete apartmány priamo na pláži (niektoré aj s bazénom), nájsť ich ponuky ale nie je vždy také jednoduché.

Do cieľa nám svietilo niečo cez 980 kilometrov. Štartovali sme z Košíc a prechádzali cez Maďarsko, Slovinsko a zakotvili v Taliansku. Diaľničné poplatky stáli v Maďarsku 10,80€ v Slovinsku 15€. V Maďarsku iba nadiktujete EČV (majú elektronický systém) kdežto v Slovinsku musíte nalepiť známku na sklo, ako za starých čias. Výška poplatku za prejazd Talianskom závisí od vášho zjazdu z diaľnice, používajú mýtny systém, nás to stálo okolo 14€ (tam aj späť).

Na vstup do týchto krajín postačuje platný občiansky preukaz. Ak ste v Taliansku ešte nejazdili, buďte pripravený na voľnejší štýl riadenia, kde značky sú len orientačné a smerovky skôr okrasné. Nie je to však také hrozné, ako kolóny na ich diaľniciach ktoré nás zastihli pri príchode a odchode z krajiny. Strávili sme v nich minimálne 4 hodiny. Ak chcete ušetriť pri tankovaní pár eur, tankujte radšej v Maďarsku, prípadne Slovinsku, pri plnej nádrži ušetríte aj 10 eur. 

Po príchode na hotel nás potešilo parkovisko, ktoré sa v noci uzatvára, sklamali raňajky, ktoré v cene nakoniec neboli a izba, ktorá rozhodne nebola hodná troch hviezdičiek. Rozmery izby boli tiež skromné, potešil vstavaný trezor zdarma. Oukej, poďme vybaliť veci a na pláž. 

Začína sa dovolenka – prvé dojmy, počasie a pláž

Letovisko Lido di Jesolo je známe vďaka unikátnej, až 16 kilometrov dlhej, piesočnatej pláži. Na nej má každý hotel (aj ten, ktorý nie je hneď pri pláži) svoje vlastné lehátka. V cene našej izby bolo zahrnuté miesto na pláži so slnečníkom a dvoma lehátkami, a teda sme sa nemuseli báť, že nám ich niekto obsadí, ako sme to poznali z Chorvátska. Svoje lehátko nájdete jednoducho, pláž je prehľadne označená.

Ak by ste ale lehátko nedostali, na pláži sú voľné plochy, kde sa môžete rozložiť s dekou alebo plážovým kreslom. Lehátka sa dajú prenajať na pláži aj samostatne. Osviežujúcou variantou je rozložiť na drevenom móle. Móla sa pravidelne vyskytujú zhruba každých 150-200 metrov, majú rôznu dĺžku, ale skákať z nich by ste nemali nemôžete. Rátajte tiež s prítomnosťou malých krabov, aj keď tie majú v obľube loviť malé deti, takže ich pravidelne ubúda. 

Pozitívnou skutočnosťou je piesočnatá a dlhá pláź, ktorá je aj dostatočne široká. Z hotelov a barov vás neruší prípadná hudba alebo hluk detí v bazéne. Pochvalu si zaslúži aj plážový servis, ktorý vo večerných hodinách dá všetky lehátka a slnečníky do pôvodného stavu, a zbiera ostatné nečistoty.

Teplota vody je príjemná, aj po búrke sa drží okolo 24°C. Vstup do mora je mierny, na to, aby ste nedosiahli na dno (pri výške 180cm) musíte prejsť minimálne 15-20 metrov. S tým súvisí aj zákaz skákania z móla, práve kvôli nízkej hladine. To je veľká výhoda najmä pre neplavcov, starších ľudí a deti. 

Negatívnym aspektom je znečistené more. Toto letovisko sa nachádza blízko Benátok, ktoré rozhodne nepatria k najčistejším lokalitám a práve tento faktor môže mať vplyv na tunajšiu kvalitu vody. Neželaná “tráva” v mori ale nebola každodenným javom, dôležitý vplyv má búrka v noci. Rovnako zabudnite na to, ak sa chcete potápať, viditeľnosť pod vodou je menšia ako 1 meter a potápačské okuliare vám budú viac prekážať, ako slúžiť. 

Kto by ale predsa chcel, v okolí majáka Faro di Piave Vecchia je kamenisté mólo, vďaka čomu je more v blízkom okolí viac priehľadné. K tomuto miesto odporúčam prísť aj bez potápačských okuliarov, obľúbené je pre svoju fotogenickosť. Tu vznikajú pamätné obrázky, ktoré nájdeme poldecákoch magnetkách, hrnčekoch a iných pamiatkových predmetoch. Na maják samotný ale vystúpiť nemôžete, je postavený pre potreby armády.

Osobitnú pozornosť si zaslúžia predajcovia na pláži. Vďaka nim môžete nakupovať “z pohodlia” svojho lehátka tovar ako fejkové okuliare, kabelky, plážové plachty, uteráky, šperky, veterné hračky, šarkany, hodinky, africké bubny, dať si kokos alebo masáž, nechať si upliesť dredy alebo nakresliť henu. Nie je to nič nezvyčajné, no pláž bola veľmi presýtená predavačmi. Tí síce neboli nijako dotieraví (do momentu, kým nereagujete), no osobne mi prekážalo, že mám každých 10 minút odmietnuť nejakú “spešl diskount prajz for ju” ponuku. 

Ak sa predsa rozhodnete niečo kúpiť, nebojte sa zjednávať ceny dole. Všetky veci, ktoré majú, sú z Ázie, ich skutočná hodnota je veľmi nízka. Okuliare, ktoré prvotne stáli 25 eur sa dajú zjednať aj na 5 eur, len to bude trvať o minútu dlhšie. Rovnako tak aj kabelky, z ceny 60 eur môže byť razom 20. Nebojte sa zjednávania, zároveň však nemajte vysoké očakávania z kvality produktov.

Hľadáme “senza glutine” reštaurácie

Keďže sme nakoniec nemali ani raňajky (dali sa dodatočne obejdnať za 10€/os.) rozhodli sme sa stravovať samostatne. Na nákupy sme využili bicykle, ktoré nám prepožičal hotel zdarma, čo býva štandard. Bicyklom tu jazdí takmer každý, na promenáde je vyznačený cyklochodník. Pozdĺž promenády nie je problém nájsť menší supermarket, no značky vás budú navigovať k osvedčeným značkám Lidl alebo Coop. Navštívili sme oba, Lidl je menší ale bližšie, Coop vzdialenejší (odporúčam cestovať autom) ale výber je širší. Pri nákupe treba rátať s vyššou cenou potravín, pri jednoduchom nákupe pre dvoch (minerálka, pečivo, prosciutto, ovocie) sme vždy platili minimálne 15€. Cena za raňajky v reštaurácii sa pohybuje na úrovni 8-10€ za porciu. Pokiaľ hľadáte bezlepkové pečivo, nájdete ho iba v spomínanom Coop. 

Reštaurácie a bary nájdete pozdĺž promenády na každom kroku. Je ich naozaj dosť, či už fastfoody, pizzerie, luxusné reštaurácie alebo bary so živou hudbou. Väčšina reštaurácii má svoje menu vystavené pred vchodom a bývajú otvorené do 23:00. Naším nutným kritériom pri výbere jedla bola bezlepková strava a na základe toho sme každý večer sme mali minimálne päťkilometrovú prechádzku. Vďaka tomu sme tak lepšie spoznali “nekonečnú” promenádu, ktorá sa večer mení na pešiu zónu a zhruba do polnoci je vždy zaplnená, (no nie prepchatá) domácimi a turistami. 

Pri jednej večernej potulke sme narazili na Hotel Sorrento, ktorý má vlastnú reštauráciu a majiteľ a čašník v jednom je Slovák. Ak teda nemáte v obľube nič talianske, dokáže vám pripraviť napríklad rezeň. To ale nebol náš prípad, plody mora boli chutné a v ponuke mali aj české pivo. 

Pivo drahšie ako víno

Z ďalších večerných potulkov môžem odporučiť reštauráciu Atmosphera. Okrem vydarenej bezlepkovej pizze (klasická chutila tiež výborne) sme dostali aj dobré víno, kvalitný servis a príjemné prostredie. Bezlepkové cestoviny a dezert nám pripravili v Sapore di Sale a hlad o jednej po polnoci sme zahnali v Black Cat Pub. Tam pizzu alebo lasagne síce nerobia, ale nájsť otvorenú kuchyňu aj o tomto čase bolo skutočne veľkým potešením. 

V tradičných talianskych reštauráciách dostanete ako predjedlo zdarma miestny chlebík, olivový olej a parmezán, prípadne niečo podobné. Cena za večeru pre dvoch (2x hlavné jedlo, pivo/víno, dezert) bola vždy okolo 40 eur. Cena hlavného jedla bola v každej reštaurácii od 16 eur, veľké pivo alebo pollitrový džbán vína stojí 5 eur. Litrové pivo stojí 10€, liter domáceho šumivého vína iba 8€. Ja teda odporúčam víno. Cena pizze začína od 8 eur a vyššie. Kúsok pizze, ktorú som chcel ochutnať na ulici, stála 3 eurá a úprimne, nestála za to. Ak si chcete dať v bare drink, napr. Jack Daniels s colou alebo Sex on the Beach počítajte so sumou od 7€ za jeden. Reśtaurácii je tu naozaj neúrekom, tie ktoré sme navštívili my, môźem odporučiť, avšak výber je tak veľký, že sa nebudete dlho trápiť, kde budete stolovať.

 

Nočný život v Lido di Jesolo

Keď človek preleží celý deň na pláži a nedovolenkuje s deťmi, rád sa ide niekde večer zabaviť. Možností je viacero, napríklad si sadnúť do baru na drink a vychutnať si živú hudbu. Pri prechádzke promenádou na takýto bar narazíte ľahko. My sme narazili vo večerných hodinách na miesto pripomínajúce amfiteáter, na pódiu sa konalo oceňovanie miestnych hasičov a je veľmi pravdepodobné, že sa tuna konajú aj iné spoločenské podujatia. V Google mapách to nájdete hneď vedľa Extreme Cinema XD (pódium je hneď pri kine). Ak chcete navštíviť spomínané kino, otvára sa vždy od 20:00, vstupné je 3,50€. 

Vo večerných hodinách, po 19:00 sa otvára zábavný park New Jesolandia. Ten až taký nový nie je, ako jeho názov napovedá, ale ak sa sem vyberiete s deťmi, tie si prídu na svoje. My sme deti nemali, preto sme zamierili k stánku, kde sme hádzali kruhy na predmety (15 kruhov za 5€) a vyhrali mini hodinky a postupne 3 fľaše vína. Štvrtý pokus hádzať nám už teta v stánku nechcela dovoliť, údajne toľko fliaš ešte nikto za večer nevyhral.

Mimo toho je tu aj pár iných atrakcií pre dospelých, ktoré vedia na jeden večer zabaviť. Vstup do parku  je zdarma, platí sa iba za atrakcie. Cena lístka na kolotoč sa pohybuje od 3 do 5 eur, občerstvenie je na tom podobne.

Pri večerných výjazdoch nezabúdajte na repelent. Ten odporúčam kúpiť až v Taliansku, hlavne kvôli inému zloženiu, ktoré je účinnejšie ako naše domáce. V zábavnom parku, ako aj pri amfiteátri sme boli pod paľbou lokálneho dotieravého hmyzu, ktorému sa páčili hlavne odhalené lýtka, preto je na mieste zvážiť výber dlhého oblečenia. V reštaurácii sa hmyzu neobávajte, takmer každá disponuje odpudzovačmi.

Chcete si ísť večer zatancovať? V Lido di Jesolo existujú dva veľké kluby; Kings Club Jesolo a ilMuretto. Okrem vysokého vstupného 15 resp. 20 eur a drahých drinkov nečakajte ďalšie prekvapenia. Pred polnocou je vstupné o 5€ lacnejšie a na párty, kde sme šli mali ženy vstup zdarma. Pri vstupe sa tiež kontrolujú občianske preukazy bez výnimky. Čo ma sklamalo, bol vekový priemer ľudí. Na základe cien a vstupnej kontroly som očakával aspoň 25+, no reálne som sa okolo motali skupiny dievčat, ktoré neboli plnoleté ani náhodou. Párty sa reálne začína až okolo jednej ráno, o tretej je v klube slušná plnka, my sme mierne sklamaní opustili Kings Club o piatej ráno. 

Po zlej skúsenosti z “Kingu” sme chceli dať druhý pokus ilMurettu, no už z parkoviska nás odradil dlhý rad pri vstupe a plné autobusy, ktoré zvážali obdobne mladé dievčatá do klubu. Aj keď je tento klub priestorovo trochu väčší, v ten večer to bola hlava na hlave a za tie peniaze to nestálo. Asi sme už dospeli zostarli. O oboch kluboch sme sa dozvedeli priamo z pláže, v deň akcie sa popri lehátkach prechádzajú mladé kočky s hlasnou hudbou, ktoré len klamlivo napovedajú, čo vás večer môže čakať. Pokiaľ budete bývať blízko pláže, pripravte sa na slušnú prechádzku (minimálne 20 minút).

Aktivity mimo pláže

V rámci letnej dovolenky všetci radi navštevujeme zaujímavé miesta v okolí a Lido di Jesolo má čo ponúknuť. Skvelou zastávkou je Tropicarium park, ktorý si budú veľmi pochvaľovať vaše deti, ale nebudete sa nudiť ani vy. Žraloky, tučniaky, morské koníky, suchozemské živočíchy alebo aj pestrofarebné motýle (ktoré si na vás možno aj sadnú na moment), to je len malá časť z veľkej skupiny zvierat, ktorú tu nájdete. Vstupné je 20 eur pre dospelú osobu, deti a dôchodcovia platia 15€. Návšteva parku vám zaberie približne 3 hodiny. 

Lepšiu možnosť spozorovať podmorský svet máte v Sea Life Aquarium. Ceny za vstup sú podobné ako v Tropicarium park, no prehliadka celého priestoru vám zaberie iba hodinu. Ak by ste sa rozhodovali medzi týmito dvoma atrakciami, ja odporúčam Tropicarium park. 

Z diaľky vás istotne upúta veľké, 60 metrov vysoké vyhliadkové koleso The Wheel of Venice, na ktorom sa môžete povoziť za 10€ na osobu. Jazda trvá niečo cez 20 minút a atrakcia je otvorená opäť iba vo večerných hodinách. Cez deň si ale môžete pozrieť výstavu sôch Sand Nativity, ktoré sú vyrobené z piesku. Prehliadka je zadarmo a natrafíte na ňu popri promenáde v centre. Autor si pri výrobe dáva záležať na detailoch, ale trik spočíva v piesku, ktorý nie je z lokálnej pláže, ale z vápencovej oblasti v Dolomitoch, ktorý silným stlačením tvorí hmotu podobne pevnú ako betón. Nič to však neuberá na umeleckej hodnote týchto diel.

Ak vás omrzí slaná voda, za návštevu stojí vodný park Caribe Bay. V ňom nájdete jeden z najvyšších tobogánov na svete (42m), bungee jumping alebo unikátnu žraločiu zátoku. V areáli sa nachádza aj detská zóna s bezpečnými tobogánmi a mnohé ďalšie atrakcie pre deti a dospelých. Tento park pravidelne vyhráva cenu o najdrahší najlepší aquapark v Taliansku. Pripravte sa však na dlhé rady na každú atrakciu, to uberá na radosti z inak výborných tobogánov. Cena vstupného je 34 eur pre dospelú osobu, za dieťa do 140 cm a dôchodcu zaplatíte rovných 30 eur a deti do výšky 1 metra to majú zdarma. Pripláca sa tiež za parkovisko, skrinky, slnečníky alebo aj spomínaný bungee jumping. Ak máte v pláne dať si obed v areáli kúpaliska, pripravte sa na vyššie sumy, ako by ste štandardne očakávali.

Za zmienku, ako voľnočasová aktivita, stojí aj Museo Storico Militare Vidotto kde by mali zavítať všetci milovníci histórie a obdivovatelia vojnovej techniky. Ak prídete s deťmi, máte o ich zábavu a zážitky postarané, niektoré kusy techniky si deti môžu prehliadnuť bližšie, sadnúť si do vojenského auta, tanku a podobne.

Kam sa vybrať na výlet? 

Byť tak blízko romantických Benátok a nenavštíviť ich je veľká škoda. Ja som tak neurobil iba preto, lebo si chcem na prehliadku vyhradiť viac času. Ak však viete, že v regióne Venetto tak skoro nebudete, Benátky odporúčam. Z nášho letoviska je to autom zhruba 50 minút aj mimo diaľníc. Aj keď je toto mesto legendárne, nemajte prehnané očakávania. Okrem všetkých krás sa pripravte na nával turistov a znečistenú vodu. Za zmienku z okolia stojí aj Padova, ktorá je síce vzdialenejšia než Benátky, ale zato dýcha históriou a odvďačí sa tiež čarovnou architektúrou. Pokiaľ náhodou auto nevlastníte, v širšom okolí Jesola sa nachádza požičovňa.

Ak chcete vyskúšať iné letoviská, hodina cesty severovýchodne vás privedie do známeho Bibione. Veľký rozdiel oproti Lido di Jesolo ale nečakajte. Pokojnejšiu pláž a stále kvalitné služby ponúka aj Eraclea Mare.

Dobré zážitky, ešte lepšie skúsenosti

Navštíviť Lido di Jesolo bol dobrý nápad a aj s odstupom času to vnímam pozitívne. Z vyššie spomenutých zistení je jasné, že je to ideálne prostredie pre rodiny s deťmi, no ani dovolenka vo dvojici na 5 nocí nebola zlá. Počasie nám niekedy robilo vrásky na tvári, ale pršalo zásadne v noci. Prekvapili ma mierne vyššie ceny, sklamalo ubytovanie ale vynahradilo to prostredie a aj aktivity mimo pláže. 

Občas ma rozčarovalo, že Taliani (mimo promenády) skrátka nechcú hovoriť inak, ako po taliansky, preto je fajn si stiahnuť aspoň provizórny slovník do telefónu alebo rovno používať prekladač celých súvetí.  Z recenzií som sa dozvedel, že sa sem ľudia vracajú radi každý rok. Môj prípad to zrejme nebude, ale každému, kto v tomto kraji ešte nebol ho odporúčam, pokojne aj ako last minute pobyt. Ja si odnášam dobrú skúsenosť a zážitky, ktoré som verím pomôžu aj ostatným, ktorí sa rozhodujú o tomto letovisku. 

Arrivederci!