Leto sa nám síce kráti, no starostlivosť o vaše telo a pokožku by ste nemali zanedbávať ani v iné ročné obdobia. Dnes už sa predsa cestuje na dovolenku v ktoromkoľvek ročnom období. Aj preto sme si pre vás pripravili článok o tom, ako sa starať o svoju dovolenku počas dovolenky.

O pokožku sa treba starať v každom ročnom období

V lete je naša pokožka vystavená takmer neustále priamemu slnku. Príznaky ako podráždenie, spálenie či tvorba pigmentových škvŕn sú tak častým prejavmi pobytu na slnku. 

V zime zase našu pokožku potrápi silný vietor či chlad. Takže či už cestujete na dovolenku k moru, alebo dáte prednosť lyžovačke, na starostlivosť o pokožku by ste nemali zabúdať. Vyhnete sa tak nielen nepríjemnému spáleniu či omrzlinám, ale aj predčasnému starnutiu pokožky či pigmentovým škvrnám.

Pravidelne sa natierajte

Nielen na letnej, ale aj na zimnej dovolenke sa môžete ľahko spáliť. Preto je vhodné pokožku dostatočne chrániť nielen pri mori, ale aj na lyžovačke. Predídeme tak nielen nepríjemnému spáleniu, ale aj predčasnému starnutiu pokožky či nepríjemným pigmentovým škvrnám. A to nehovoríme o riziku vzniku rakoviny kože a melanómov.

Ak ste pri mori, vhodné je natierať sa častejšie. Väčšina opaľovacích krémov vás totiž chráni iba približne dve hodiny po ich aplikácií na pokožku. Aby ste teda účinky opaľovacích krémov využili naplno, natierajte sa aspoň každé dve hodiny. 

Pred spálením vás ochráni krém s ochranným faktorom vyšším ako 30

Na to, aby ste sa vyhli spáleniu, nestačí natierať sa každé dve hodiny. Ak nepoužijete dostatočne vysoký faktor, budete sa musieť natierať oveľa častejšie a možno ani to vám nemusí dostatočne pomôcť. Najmä, ak máte bledú pokožku, je vhodné natierať sa s opaľovacím krémom s ochranným faktorom najmenej 30. Pre deti a ľudí s citlivou pokožkou je vhodné použiť ochranný faktor 50.

Zbytočne sa slnku nevystavujte 

Asi najlepšie, čo môžete pre seba a svoju pokožku urobiť, je nevystavovať sa slnečnému žiareniu viac, ako je treba. Samozrejme, že sú pre nás slnečné lúče dôležité. Myslíme tým opaľovanie. 

Určite ste počuli o tom, že slnko je hlavným zdrojom vitamínu D. To však neznamená, že sa mu máme vystavovať celé hodiny a hodiny. Opálená pokožka je síce atraktívna, no zvyšuje riziko melanómov či spálenín. Najlepšie je preto chrániť sa a nevystavovať sa slnečnému žiareniu zbytočne dlho.

Doprajte si kolagén

Starať sa o pokožku môžete rôznymi spôsobmi. Existuje množstvo krémov, gélov či telových mliek, ktoré vám pomôžu zachovať pokožku hydratovanú a sviežu. No žiadny krém sa vám nedostane do pokožky dostatočne hlboko na to, aby ste odolávali rôznym nepríjemným následkom dlhšieho pobytu na slnku či v zime.

Vyskúšajte preto zvýšiť účinky rôznych krémov či mastičiek posilnením zvnútra, a to pomocou kolagénu. Kolagén totiž pokožku hydratuje a ak pôjdete na letnú dovolenku,  opálenie vám vďaka nemu dlhšie vydrží a takisto posilní vaše nechty či vlasy.

TIP: Vedeli ste, že kolagén je najlepšie užívať vo forme morského kolagénu? A ak ho budete užívať v kombinácii s vitamínom C, posilníte jeho účinok.

Dôležitá hydratácia

Ďalší spôsob, ako sa hydratovať zvnútra, je piť dostatočné množstvo tekutín, najlepšie čistej vody. A to platí nielen pre dovolenky v letných mesiacoch. Aj v zime sa môžete ľahko dehydratovať a uškodiť tak organizmu. 

O tom, koľko vody by ste denne mali vypiť, sa vedie množstvo diskusii. Hlavné však je, aby pili toľko tekutín, aby vás neprepadli nepríjemné príznaky ako bolesti hlavy, závraty či nauzea.

Pokožka sa vám odvďačí

Ak sa budete o svoju pokožku dostatočne starať, odvďačí sa vám sviežim a mladistvým vzhľadom, pevnosťou a pomalším starnutím. Najmä však ostane zdravá, a to aj mimo dovolenky.