Dovolenka je super vec, na tom sa asi všetci zhodneme. Žiaľ, až príliš často je to veľké narušenie rutiny a to nielen v dobrom slova zmysle. Ak ste napríklad len nedávno začali cvičiť alebo športovať, môže mať oddych na dovolenke na vašu tréningovú morálku priam katastrofálny dopad. 

Ale nielen športoví nováčikovia sú ohrození. Aj ľudia, ktorí aktívne športujú pravidelne, akýkoľvek dlhý čas, majú tendencie na dovolenke zvoľniť a dopriať si viac oddychu, ako by bolo treba. 10 dní bez pohybu, na ktorý je telo zvyknuté môže byť devastujúcich. Preto sme pripravili niekoľko tipov, ktoré sú jednoducho aplikovateľné na každej dovolenke a ktoré vás udržia fit aj počas slastného leňošenia

Cestujte pešo

Samozrejme nie na dovolenku (ale aj to sa dá), ale priamo v dovolenkovej destinácii. Zabudnite na auto, autobus alebo iné dopravné prostriedky. Presúvajte sa po vlastných. Vaše nohy vás donesú kamkoľvek a ešte pri tom nevyjdú z cviku. Navyše chodenie pešo má nesporné výhody, nemusíte čakať na autobus, hľadať parkovisko pre auto ani riešiť, ako zamknúť bicykel. Pešo prídete všade a zašportujete si.

alebo na bicykli

Ak už máte tých peších presunov predsa len dosť, môžete zhrešiť s bicyklom. Aj s ním sa väčšinou cestuje jednoducho a pohodlne, navyše poľahky zdoláte oveľa väčšiu vzdialenosť, ako pešibusom. Vaše nohy a hlavne kĺby vám určite poďakujú. 

Nepoužívajte výťahy

Výťahy sú nepriateľom číslo jeden! Vyhýbajte sa im. Áno, vieme, že človeka zvádza použiť výťah, aspoň večer po celom dni, ale nerobte to. Vydržte! Je jedno na ktorom poschodí bývate, choďte po schodoch. Je to zaberačka, ale skvelé nahradenie tréningov. A nepodvádzajte ani v múzeách, reštauráciách a nákupných centrách. Eskalátory sú rovnako zlé ako výťahy.

Pozerajte hotely s telocvičňou

Na to kde športovať by ste mali myslieť už pred dovolenkou. Napr. už pri vyberaní miesta pobytu, alebo aspoň pri voľbe hotela. Mnoho hotelov ponúka vlastnú telocvičňu, posilňovňu alebo aspoň workoutové ihrisko. Zisťujte a hľadajte práve takéto ubytovacie zariadenia, na mieste si potom budete ďakovať, že si máte kde ponaťahovať kosti.

Plávajte

Hádam by ste sa nechceli len povaľovať na pláži. Šup do mora alebo do hotelového bazéna. Plávanie je úžasný spôsob, ako sa udržať v kondícii a na dovolenke v prímorskej destinácii si ho môžete užiť do sýtosti. Choďte do toho naplno, po návrate z dovolenky sa vám všetko vynaložené úsilie dvakrát vráti. 

Cvičte s vlastnou váhou

Aj keď vám ide vyslovene iba o cvičenie, nemáte sa na dovolenke na čo vyhovárať. Všetko sa dá, keď sa chce. Ak pochybujete, prečítajte si knihu tréning väzňa. Tá vás naučí, že nemusíte mať kompletne vybavenú telocvičňu na to, aby ste zostali vo forme. Aj s vlastným telom sa dá cvičiť a niekedy je to oveľa väčšia zaberačka ako s činkami. Pohľadajte si cviky a aplikujte ich kdekoľvek. V hoteli na izbe, na pláži alebo niekde na ihrisku v okolí hotela.

Skúste alternatívne športy

Pýtate sa aké? No záleží od toho kde ste, ak ste pri mori tak určite odporúčame surfovanie alebo windsurfing, prípadne aj potápanie. Na horách môžete skúsiť letné lyžovanie, krosový beh alebo napr. špeciálne horské kolobežky. Aktivít je naozaj neúrekom, vyberie si každý. Tak koniec výhovoriek a hor sa začať.

Neprejedajte sa a nepite alkohol

No a nakoniec to najdôležitejšie. Nikto od vás samozrejme nechce, aby ste si dovolenku neužívali. Ale robte to s mierou. Je veľmi ľahké si v hlave všetko ospravedlniť, s tým, že veď je to len týždeň/10 dní atď… Ale nie je, ak priberiete, budete si to musieť doma dvakrát tak ťažko odmakať. Ak vám to nevadí, prosím, ale inak na seba berte ohľad. A alkohol? Vo veľmi rozumnej miere. Radšej vždy rozmýšľajte či vám stálo za to cez deň sa trápiť s cvičením, keď to večer zničíte tým, že sa pripijete.

Sami vidíte, že ak vyslovene nehľadáte výhovorky ani dovolenka nemusí byť dôvod prerušovať vaše tréningy. Tak sa snažte, aby ste nevypadli z rytmu, vaše telo sa vám poďakuje neskôr. Hlavne myslite na to, že chcete makať aj počas oddychovania už skôr a nezabudnite si športové oblečenie. Ak si neviete rady, aké si so sebou vziať, poraďte sa s odborníkmi. Napríklad v športovom obchode www.florbal4u.com vám veľmi ochotne poradia a pomôžu s výberom oblečenia, či obuvi ktoré sú univerzálne vhodné na viacero aktivít a vy vďaka tomu ušetríte miesto v kufri.