Plasty sú problémom našej doby. Zvykli sme si na ich používanie a mnoho ľudí si bez nich nedokáže predstaviť ani jediný deň. Tragédiou však je, že už bez nich nedokážeme spraviť ani krok a miera znečistenia našej planéty plastami drasticky stúpa každý rok. Podľa National Geographic, polovica z celkového počtu plastov bola vyrobená počas posledných 15 rokov a ich produkcia by sa mala do roku 2050 zdvojnásobiť. 

Našťastie si však pomaly uvedomujeme, čo sa deje a začíname existovať i bez nich. Ako sa dá cestovať bez plastov a redukovať ich použitie počas vašej dovolenky? Je to vôbec možné?

1. Vlastná fľaša je základ

Nemusíme kupovať vodu zabalenú vo fľašiach slúžiacich na jedno použitie. Oveľa rozumnejšie je investovať do vlastnej fľaše (či už sklenenej alebo plastovej), ktorá nám poslúži na oveľa dlhší časový úsek. Dnes sú tieto fľaše vyrábané v lákavom dizajne, ktorý vás určite nadchne. Ak cestujete do miest, kde pitná voda nie je samozrejmosťou, môžeme vám odporučiť filtre na vodu, ktoré si vedia s týmto problémom poradiť. 

Will Haton, ktorý už roky cestuje po všetkých kútoch sveta a je známy pod prezývkou The Broke Backpacker má na plastový odpad jasný názor: „Zodpovední cestovatelia vedia, aký vplyv má na prírodu má používanie plastových fliaš a plastov na jedno použitie. Kým nebude platiť všeobecný zákaz plastov na jedno použitie, mali by sme sa sústrediť na voľbu, ktorá je ekologicky prijateľná. Cestovateľ počas svojich ciest vidí a zažíva vplyv plastov na krajinu.“

 

2. Príbor, misky, slamky – ak sa chystáte stravovať na trhoch

Jedlo ďalekých exotických krajín môže predstavovať skutočné lákadlo pre niekoho, kto si chce svoju dovolenku vychutnať so všetkými chuťami a vôňami. Stravovanie prostredníctvom pouličných reštaurácií a občerstvení na druhej strane predstavuje zdroj plastového odpadu v podobe misiek a príborov. 

Tomu môžete hravo predísť vďaka použitiu svojho vlastného príboru – kovový príbor v cestovnej veľkosti či malá drevená miska sa s ľahkosťou zmestia do vašej batožiny. 

Ak je súčasťou vašich stravovacích návykov aj slamka v nápoji, opäť stavte na kovovú alebo sklenenú, ktorú je možné použiť opakovane. 

3. Investujte do krabičiek cestovnej veľkosti a dopĺňajte ich

Bez kozmetiky ani na krok – zubná pasta, sprchový gél či šampón sú len špičkou ľadovca. V tomto prípade investujte radšej do krabičiek cestovnej veľkosti, do ktorých môžete opakovane uschovať svoj krém, šampón či gél a nevyhodíte ich po prvom používaní. 

Čo sa týka zubnej pasty, tú k čisteniu vôbec nepotrebujete – kľúčová je technika čistenia, počas ktorej odstránite zubný plak a nie značka zubnej pasty, ktorú používate. Možnosťou je tiež miesto tekutej kozmetiky siahnuť po tuhých šampónoch a mydlách, ktoré žiadnu nádobu nepotrebujú.

4. Farmárske trhy a vlastná taška

Supermarkety predstavujú nekonečné skladisko plastového odpadu. Plastové misky, plastové tašky, plast všade, kam až naše oči dovidia. Farmársky trh sa vo väčšine krajín zaoberá potravinami od lokálnych dodávateľov, ktoré neprecestovali polovicu sveta. Ich filozofiou je používať prirodzenosť prírody a k tej zrovna plasty nepatria. 

Ak ste sa už na farmársky trh vybrali, nezabudnite na vlastnú plátennú tašku, ktorá vám pomôže odniesť všetky dobroty so sebou a povedzte nie jednorázovým plastovým sáčkom

5. Vlhčené obrúsky

Hoci sa snažíme minimalizovať plastový dopad na životné prostredie, pravdou je, že plast je i vo výrobkoch, kde by sme ho na prvý pohľad absolútne nečakali. Jedným z nich sú aj vlhčené obrúsky, ktoré vedia každé cestovanie v podstatnej miere zjednodušiť a zlepšiť. 

Ak však po tomto výrobku siahnete, siahnite po tých, ktoré sú bio a degradovateľné v prírode (znamená to, že sa bez zjavných ťažkostí a dopadu rozložia i vo voľnej prírode). Bežné vlhčené obrúsky túto super schopnosť nemajú a úplne najhorším rozhodnutím je spláchnuť ich.

6. Zbohom plastová kefka a kozmetika z hotela

Vždy máme možnosť výberu – a to platí nielen v oblasti našich životných rozhodnutí ale i pri obyčajnej zubnej kefke. Siahnite radšej po bambusových, ktoré sa rozložia v prírode a zanechávajú minimálnu ekologickú stopu. Snáď nemusíme písať i to, že je lepšie sa vyhýbať hotelovej kozmetika, ktorá po jednom použití skončí v odpade?

Bonusový tip pre výber destinácie

Ak vám pri cestovaní záleží na životnom prostredí a vašom dopade, ktorý zanechávate, možno bude pre vás inšpiráciou zoznam európskych krajín, ktoré sa sústreďujú na udržateľnejší spôsob cestovania. Spísala ho blogerka Ivana Grešlíková, ktorá hovorí, že čoraz viac cestovateľov si vyberá svoju ďalšiu destináciu podľa troch hodnôt: únik, pokoj a spojenie. Miesta, ktoré Ivana spomína majú nádhernú prírodu a je veľmi jednoduché prepojiť sa s lokálnou komunitou.