Ak patríte medzi tých ľudí, ktorí milujú kvalitný rum, určite ste sa už zamýšľali nad tým ako spojiť výlet s degustáciou. Prinášame vám teda výber tradičných aj netradičných miest na svete kam sa môžete vydať za chuťou pravých rumov. 

Kubánsky rum

Kuba sa s rumom spája takmer automaticky pre každého z nás. Vychutnať si tu môžete naozaj pestrú paletu značiek. Pre kubánske rumy je typická ľahkosť až sviežosť a kvalita, na ktorú sa dá vždy spoľahnúť. Vychutnať si tu môžete komerčnejšie rumy ako napríklad rum Havana a Ron Legendario, ktoré sú svetovo veľmi vyhľadávanými etalónmi kvality. Ak však chcete ochutnať niečo s naozaj kubánskou dušou siahnite po značke Conde de Cuba. V ich širokej palete si príde na svoje asi každý milovník rumov. 

Rum Don Papa

Ak milujete tento rum a krásne ba až rozprávkové pláže, určite musíte navštíviť krajinu tisícich ostrovov – Filipíny. Cenu leteniek vám vyrovnajú naozaj nízke ceny priamo v destinácii. Ak vykročíte z centra miest, určite budete milo prekvapení veľkorysosťou tamojších obyvateľov. V prípade, že máte radi rum Don Papa určite navštívte aj ostrov Negros kde sa tento rum vyrába. 

Južná Amerika – Venezuela

Južná Amerika je mnohými ľuďmi podceňovanou turistickou destináciou. Hoci tieto štáty nie sú najčastejšími dovolenkovými cieľmi pre rodiny, často ich vyhľadávajú dobrodruhovia a cestovatelia na vlastnú päsť. Ak sa pozrieme na Južnú Ameriku z pohľadu fanúšika rumov, bude naozaj z čoho vyberať. My sme však vybrali pohorie Andy, konkrétne Venezuelu. Z týchto skromných, no za to nádherných pomerov pochádza jeden zo svetovo najoceňovanejších rumov na svete – Diplomático Reserva Exclusiva 12y. 

Najlepší rum na svete

Ak máte záujem ochutnať podľa odborníkov najlepší rum na svete, mali by ste určite navštíviť Guatemalu. Táto krajina v Strednej Amerike je totiž domovom značky ZACAPA. Táto značka je producentom mnohých prémiových rumov ale práve rum Zacapa Centenario 23Y je mnohými odborníkmi považovaný za ten najlepší na svete. Ak by ste sa o ňom chceli dozvedieť viac, určite skúste zájsť do malého mestečka Zacapanera, kde sa tento rum vyrába.

Netradičná dovolenka

S rumom sa ľuďom prirodzene spájajú krajiny plné piesočnatých pláží a horúcich letných dní. Nie vždy je to ale pravda. Napríklad taký rum ISFJORD pochádza z Grónska. Hoci destilácia tohto rumu prebehla na Panenských ostrovoch, dopĺňa sa vodou z Grónska a samotný výrobca označuje tento rum ako Grónsky rum, ktorý spája teplo Karibiku s mrazivým chladom Arktídy. 

Na tequilu rum do Mexika!

Mexiko je právom označované za krajinu tequily. Ak ste však uvažovali nad letom v tejto destinácii a obľubujete skôr rum, nič sa nedeje. Mexiko totiž vyrába aj unikátne rumy, ktoré majú unikátny príbeh. Konkrétne sa jedná o rumy El Prohibido alebo aj takzvané zakázané rumy. Ak ste plánovali cestu do Mexika, určite si okrem tamojšej tequily nezabudnite na bare vypýtať dúšok tohto rumu. Sprvu vás možno prekvapí výraznejšou chuťou, avšak po chvíli sa v ústach rozvinie a vy zrazu pocítite rozdiel medzi klasickým a mexickým rumom. 

Prakticky celý Karibik

Okrem vyššie menovaných krajín určite za zmienku stojí celá Karibská oblasť. Takmer na každom ostrove totiž môžete naraziť na miestnu destilérku, ktorá vyrába niečím výnimočný pirátsky nápoj. Karibik ako taký je oficiálne producentom viac ako 60 značiek rumu. Najviac výrobcov (až 11) nájdete na spomínanej Kube, ale veľkým producentom je aj Jamajka (7) alebo napríklad ostrov Martinik (8).

Európa

Ak by ste však nechceli chodiť ďaleko, môžete vyskúšať aj Českú republiku a ich pravý rum Božkov Republika Exclusive, rakúsky  Stroh, dánsky rum A.H.Riise alebo napríklad množstvo rumov z francúzskej produkcie. V Európe sa totiž tiež vyrába viac ako 10 známejších väčších značiek rumu. 

Ak sme vás inšpirovali pri výbere ďalšej dovolenkovej destinácie, budeme veľmi radi. Našťastie však kvôli dobrému rumu nemusíme cestovať stovky alebo tisícky kilometrov a môžeme si ho vychutnať aj doma v dobrej spoločnosti rodiny alebo priateľov.