Nachádzate sa v Bratislave a túžite spoznať nové miesta v jej okolí? Pripravili sme pre vás tipy na krátke výlety, ktoré si zaručene užijete. Okrem plavby loďou spomenieme aj golfové ihrisko, jazdecký areál a krásne hrady.

Domáce destinácie

Čo takto spojiť krátky výlet s nejakou aktivitou? Našli sme výborné miesta, kde zrelaxuje vaša myseľ a kde zároveň zapojíte aj svoje telo. Okrem toho máte po ruke aj množstvo hradov a kaštieľov, ktoré stojí za to navštíviť.

Hrad Pajštún

Približne 25 km od Bratislavy, pri obci Borinka, sa nachádza zrúcanina hradu Pajštún. Pajštúnsky hrad patril v minulosti do sústavy pohraničných hradov, ktoré chránili severozápadné hranice Uhorského štátu. Jeho zrúcaniny sa nachádzajú vo výške 486 m.n.m., pričom prvé zmienky o hrade pochádzajú z roku 1273.

Hrad Pajštún je obľúbeným miestom nielen pre turistov, ale aj lezcov. Môžete si tam opekať, ale aj v noci pozorovať hviezdy. Určite toto miesto navštívte.

Zdroj: wikimedia.org, MaBe

Golfový areál Čierna Voda

Neďaleko Bratislavy sa na okraji prírodnej rezervácie Šúrsky prales nachádza golfový areál Čierna Voda. Je ideálnym miestom pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Ponúka ideálne podmienky pre výučbu aj tréning golfu. Zo samotného ihriska máte dokonca výhľad na Malé Karpaty.

Hrad Červený kameň

Boli ste už na hrade Červený kameň? Že nie? To treba zmeniť! Tento hrad si obľúbili mnohí filmári z celého sveta, nakoľko ide o jeden z najlepšie zachovaných slovenských hradov. Pravidelne sa tam odohrávajú šermiarske súboje a prehliadka hradu tiež stojí za to. Je to len necelú hodinku z Bratislavy, takže pneumatiky si tým isto nezničíte. 🙂

Zdroj: wikimedia.org

Jazdecký areál Rozálka

Navštívte moderný jazdecký areál Rozálka, ktorý sa rozprestiera na okraji Pezinka, pod Malými Karpatmi. Nachádza sa len 14 km od Bratislavy a ponúka rôzne jazdecké podujatia. V samotnom areáli na vás čakajú skúsení tréneri, ktorý vás naučia jazde na koni. Okrem toho je areál pripravený aj na rodiny s deťmi, pre ktoré má pripravený lákavý program.

Zahraničné destinácie

Z Bratislavy to máte kúsok aj k našim českým, maďarským či rakúskym susedom. Poďme sa teda pozrieť na to, čo nám tieto krajiny ponúkajú.

Baťov kanál, Česká republika

Skvelým miestom na rodinné výlety je napríklad Baťov kanál, ktorý kedysi využíval známy Tomáš Baťa. Nachádza sa približne hodinu a pol cesty autom z Bratislavy, no určite stojí za zmienku. 

Baťov kanál nájdete na rieke Morava, pričom jeho trasa umožňuje niekoľko možností na plavbu. Jeho dĺžka od Otrokovíc do Skalice je približne 53 km, no existujú aj rôzne splavné úseky, ktoré nenadväzujú na zvyšok vodnej cesty.

Zdroj: wikimedia.org, Tomáš Kolařík

Zámok Schloss Hof, Rakúsko

Rakúsky zámok umiestnený nad riekou Morava môže byť ďalším z príjemných výletov, ktoré absolvujete v okolí Bratislavy. Zaujímavosťou je, že sa tam môžete dostať aj pešo. Priamo z Devínskej Novej Vsi sa tam totiž dostanete po cyklomoste Slobody, a to za necelú hodinku bežným tempom. Rozprávkový Schloss Hof tak môžete spojiť s príjemnou prechádzkou a užiť si tak miesto opradené bohatou históriou.

Okrem samotného zámku vás očarí aj jeho okolie. Nádherná zámocká záhrada a viac ako 200 rôznych zvierat poteší nejedno dieťa, ba aj dospelého.

Győr, Maďarsko

Tipy na krátke výlety v okolí Bratislavy zakončíme maďarským mestom Győr. Nachádza sa len 65 km od Bratislavy, no ponúka množstvo možností na výlet. Ak vás zaujímajú historické pamiatky, isto navštívte jeho radnicu z konca 19. storočia či Baziliku Nanebovzatia Panny Márie so vzácnou gotickou kaplnkou sv. Ladislava.

Na Széchenyiho námestí vás zaujme Mariánsky stĺp a na Kráľovskej ulici neprehliadnite Napoleonov dom, v ktorom sám Napoleon strávil noc po víťazstve nad uhorskou šľachtou. Takisto sa určite prejdite po jeho nábreží, z ktorého máte výhľad na toto krásne mesto.

Veríme, že si v tomto zozname nájdete svoju budúcu destináciu. Určite budete spokojní.

Článok sme publikovali v spolupráci s oponeo.sk