Chceli by ste stráviť leto na Spiši, no vlastne poriadne neviete, čo Spiš ponúka? Možno budete prekvapení. Okrem nádherných miest, ako je napríklad kráľovské mesto Levoča či Kežmarok, nájdete v tomto regióne množstvo tipov, kam za turistikou. Ohúria vás aj kilometre krásnych cyklotrás či miestne kúpele a kúpaliská. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Turistika na Spiši

Na Spiši je naozaj čo obdivovať. Či už ste príležitostný turista, alebo zdolávate jeden vrch za druhým, na Spiši si prídete na svoje. Aké prírodné krásy tu môžete obdivovať?

Tatranský národný park

TANAP je najstarším národným parkom na Slovensku, pričom od roku 1993 patrí k Biosférickej rezervácii UNESCO. Nájdete tu najvyššie vrchy Slovenska, Gerlachovský a Lomnický štít. Okrem nich na vás čaká vyše 100 plies s nádhernou prírodou, niekoľko jaskýň či vodopádov. Z vrchov môžeme spomenúť ešte Kriváň, náš národný symbol.

Pieninský národný park

PIENAP sa nachádza v západných Pieninách, presnejšie pri hranici s Poľskom. Možno ste o ňom už počuli v spojitosti s turistickou a raftingovou lokalitou na prielome rieky Dunajec. Ide o obľúbenú a vyhľadávanú lokalitu všetkých tých, čo majú radi adrenalín.

Chcete sa dozvedieť niečo viac o raftingu, Prečítajte si článok o splavovaní slovenských riek.

zdroj: pixabay.com

Národný park Slovenský raj

Veľmi krásnou lokalitou, ktorá sa teší obľube nielen v zime, ale aj v lete, je Slovenský raj. V tomto národnom parku sa nachádza až 11 národných prírodných rezervácií, vyše 300 km turistických chodníčkov a približne 350 jaskýň. Z jaskýň je však sprístupnená iba Dobšinská ľadová jaskyňa.

Pútnické miesto Mariánska hora

Ak by ste chceli spojiť menšiu turistiku s krásnou vyhliadkou, odporúčame vám navštíviť Baziliku navštívenia Panny Márie. Ide o známe pútnické miesto, kde sa každoročne koná hlavná púť.

Bazilika Navštívenia Panny Márie, zdroj: wikipedia.org

Nenáročné cyklotrasy na Spiši

Chcete spoznávať krásy Spiša na bicykli? V spišskom regióne sa nachádza približne 135 cyklotrás, vďaka ktorým môžete navštíviť niekoľko nádherných miest a po ceste vidieť množstvo historických pamiatok.

Okolie Levoče

Priamo z kráľovského mesta, ktoré je zapísané na zozname UNESCO, sa môžete vydať po nenáročnej cyklotrase až do Levočskej doliny. Po ceste z Levoče tak máte možnosť objavovať krásy napríklad aj vyššie spomenutej Mariánskej hory a zastaviť sa môžete aj v rezorte Levočská dolina na biokúpalisku, o ktorom si ešte povieme.

Cyklotrasa do termálov

Prejdime na jedno z najkrajších miest na Slovensku, do Kežmarku. Aj Kežmarok, presnejšie jeho historická časť, patrí do zoznamu UNESCO a ponúka množstvo krásnych pamiatok. Po prezretí mesta sa môžete o cyklotrase dostať priamo do termálnych kúpeľov Vrbov, kde sa dá príjemne relaxovať.

zdroj: freepik.com

Kúpeľné mestá a biokúpalisko

Spiš je známy aj vďaka svojim kúpeľným mestám s dlhoročnou tradíciou. Prídu si tu tak na svoje aj tí, čo uprednostňujú relax pred aktivitami, prípadne tí, ktorí si potrebuju po náročnom dni oddýchnuť.

Kúpeľné mestá

Viacero miest na Spiši ponúka kúpeľné a liečebné procedúry. Sú nimi napríklad Nový Smokovec, Tatranské Matliare, Vyšné Ružbachy a Štós, ale aj Štrbské Pleso či vyššie spomenuté mesto Vrbov. V Štósi sa, naopak, zameriavajú najmä na dýchacie cesty.

Biokúpalisko Levočská dolina

Naše tipy ukončíme biokúpaliskom v rezorte Levočská dolina, kde si prídu na svoje nielen deti, ale aj dospelí. Nachádza sa tu dokonca aj rybník, v ktorom si môžete rybu nielen uloviť, ale aj následne ugrilovať. Pre deti môže byť zaujímavá aj trampolína či pieskovisko.

Našli ste si to svoje?

Dúfame, že sme vám poskytli dodatok inšpirácií a na Spiši si to naozaj užijete.