Balenie sa na dovolenku je často spojené so stresom. Často sa tomu však dá predísť napríklad dobrým systémom balenia a efektívnymi metódami, ktoré vás zbavia stresu z balenia a zároveň vám pomôžu prekonať pocit neistoty po odchode. Práve ten je prvé dni najhorší, pretože človek uvažuje nad tým, či na niečo nezabudol. Prinášame vám niekoľko tipov na to, čo by ste nemali zabudnúť pred odchodom vybaviť.

Efektívne balenie ušetrí čas

Efektívne balenie vám pomôže prekonať stres a chaos pri balení kufrov. Preto si pokojne týždeň/dva pred odchodom začnite písať zoznam vecí, ktoré určite na dovolenke budete potrebovať. Takáto dlhá doba vám umožní nazbierať do svojho zoznamu množstvo vecí z bežného života. Pri balení stačí vziať do ruky tento zoznam a pomaly si začať odškrtávať všetko, čo ste si už pripravili.
Tento zoznam sa za dlhú dobu určite naplní aj nepotrebnými vecami, preto je vždy dobré niekoľko dní pred odchodom zoznam vytriediť a zbaviť ho nepotrebnej záťaže.

Cestovné poistenie

Mnoho ľudí sa na poistenie pozerá cez prsty, avšak je potrebné uvedomiť si, že každá krajina má svoj systém zdravotníctva a fungovania spoločnosti. Preto je jednoduchšie priplatiť si menšiu čiastku, ktorá vám zabezpečí pocit istoty v prípade akéhokoľvek nešťastia. Či sa už jedná o krádež, stratu alebo nebodaj zdravotné problémy, všetky tieto veci viete vďaka poisteniu zvládnuť rýchlejšie a hlavne lacnejšie.

Všetky potrebné doklady

Určite nikdy nepodceňujte význam pasu aj v prípade, že cestujete iba po Európe. Každá krajina má totiž svoje vlastné špecifiká, a tak by ste sa mali pripraviť aj na možnosť, že ho od vás budú vyžadovať. Rovnako dôležitý je napríklad aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Do mnohých krajín budete potrebovať aj víza a tie by ste mali určite riešiť v dostatočnom predstihu pred odchodom.

Ak by ste potrebovali pomoc alebo informácie o tom, aké dokumenty budete v konkrétnej krajine potrebovať, obráťte sa s vašimi otázkami napríklad na Ministerstvo zahraničných vecí SR, kde vám bezplatne poradia.

Postarajte sa o domácnosť

Veľmi častým problémom pri odchode na dovolenku je domácnosť. Aby ste sa domov tešili, je vždy dobré deň pred odchodom popratať. Keď sa po niekoľkých dňoch alebo týždňoch vrátite domov, určite sa vám nebude chcieť okrem vybaľovania aj vysávať či starať sa o prach.

Okrem poriadku by ste sa mali pred odchodom postarať aj o energie. Aby ste predišli vytopeniu susedov, či úniku plynu, je vždy dobré odstaviť uzáver vody a plynu. Okrem toho sa odporúča vytiahnuť zo zásuviek všetky spotrebiče, ktoré nebudú počas vašej neprítomnosti pracovať. Najčastejšie sa jedná o všetky spotrebiče okrem chladničky, mrazničky a bezpečnostných prvkov na dome.

Nezabudnite na záložný plán

Pokiaľ sa chystáte na dlhšiu cestu je dobré, keď niekoho poveríte starostlivosťou o byt či dom. Jednoduché veci ako občas vyvetrať a zaliať kvety určite zvládnu aj vaši priatelia alebo rodina. Práve týmto ľuďom nezabudnite nakopírovať všetky kľúče potrebné pre vstup k vám domov. V prípade, že by ste tie svoje stratili na dovolenke, máte istotu, že sa dostanete do domu.

Kópia pasu

V mieste vášho ubytovania od vás budú požadovať doklad totožnosti. Je dobré, keď máte vytvorených niekoľko kópií, ktoré môžete ukázať a v prípade potreby ich aj zanechať napríklad na recepcii vo vašom hoteli. Jedná sa najmä o pas, a to konkrétne o údajovú stránku – fotografia a vaše osobné údaje. V prípade straty či odcudzenia pasu vám to pomôže s vybavovaním náhradného cestovného dokladu.

Čo so suvenírmi

Pred odletom či odchodom sa taktiež dôkladne informujte čo si so sebou môžete priniesť domov ako suvenír. Tu sa totiž mnoho ľudí pohybuje na tenkom ľade a často sa stáva, že dobre myslený darček pre blízkych alebo suvenír môže spôsobiť veľké nepríjemnosti na letisku. S týmito zákonmi sa určite oboznámte hlavne ak sa chystáte vycestovať do tropických krajín.