Červená perla Afriky, najdostupnejšia exotika, či dokonca jedno z najkrajších miest na zemi – aj to sú pomenovania pre toto nádherné africké mesto. Marrakech, ktorý na Slovensku poznáme ako Marakéš, ponúka viac, ako by bežný cestovateľ čakal. Ak ste ešte doteraz nenavštívili Africký kontinent a nechcete, aby vašou vstupnou bránou bolo komerčné letovisko v Egypte alebo Tunisku, toto je veľmi vhodná alternatíva. 

Kráľovské mesto 

Marakéš je jedným zo štyroch kráľovských miest Maroka. Mesto bolo založené okolo roku 1  070 na úpätí pohoria Atlas. O takmer 1 000 rokov neskôr na rovnakom mieste stojí fascinujúca spleť uličiek a budov rôznych farieb, z ktorých dominantne vyniká červená – tak vzniklo aj pomenovanie Červená perla Maroka. Fascinujúcu atmosféru mesta podčiarkuje aj fakt, že sa o ňom kedysi vyjadril aj Winston Churchill, ktorý povedal, že je to “najkrajšie miesto na zemi, na strávenie popoludnia”. A už keď sa takto vyjadril Brit o popoludní, musí na tom byť kus pravdy. 

Marakéš je dostupný aj vďaka bezvízovému styku. Pokiaľ sa v tomto meste alebo celom Maroku nezdržíte viac ako 90 dní, postačí vám platný cestovný pas. Oficiálnym jazykom je Arabčina, no človek sa dohovorí aj francúzštinou, prípadne predajcovia (a všetci, ktorí komunikujú s turistami) ovládajú aj základné frázy v španielčine alebo angličtine. V Marakéši sa platí Marockým dirhamom (1€ = 10,66 MAD) a ceny sú zväčša nižšie ako na Slovensku. 

Počasie v Marakéši – pozor na teplotné rozdiely

V týchto končinách nie je žiadnym prekvapením, keď v lete vystúpia teploty nad 40°C, čo pre niekoho už môže byť problém. Preto je z hľadiska počasia optimálne vycestovať v mesiacoch november – marec. Turistická sezóna vrcholí v období Vianoc a Nového roka, ale neskôr v januári sa to ustáli. Ak by ste však chceli vystúpiť na najvyšší vrch Maroka a severnej Afriky – Jebel Toubkal (4 167 m n. m.), ktorý je od Marakéša vzdialený zhruba 60 kilometrov, odporúčam návštevu v letných mesiacoch. Zrážky sú iba ojedinelé.

Počas celého roka je potrebné mať na pamäti, že noci bývajú chladnejšie. Teplotný rozdiel niekedy môže byť aj viac ako 15°C, preto netreba zabúdať na teplejšie oblečenie. Tento fakt vás môže negatívne prekvapiť aj pri ubytovaní, pretože miestne domy nemajú radiátory a nekúria. Predísť tomu môžete pri rezervácii ubytovania cez Airbnb alebo Booking, kde si podmienky dohodnete vopred. 

Kedy rezervovať ubytovanie? 

S hľadaním ubytovania nebudete mať problém a ak by náhodou, miestni sprievodcovia vám za bakšiš radi poradia. Rezerváciu nemusíte tým pádom riešiť týždne dopredu, s pokojom to stačí urobiť deň vopred, prípadne priamo počas dňa. Rovnako bezproblémový by mala byť voľba ubytovania. Na výber máte z ponúk zdieľaných izieb od 4€ za noc, kde ešte dostanete raňajky zdarma, alebo si trochu priplatíte za samostanú izbu s vyšším štandardom. Ceny sú dostupné a dobré, lacné ubytovanie nájdete aj v tesnej blízkosti centra. 

Nebojte sa zjednávať ceny

Pri všetkých možných transakciách sa nebojte zjednávať ceny. Miestni sú na to pripravení a schválne nasadzujú ceny vyššie. Z tohto dôvodu je lepšie všade platiť hotovosťou, keďže fixná cena (predovšetkým na trhoviskách) neexistuje. Druhou skutočnosťou je aj fakt, že v týchto končinách terminály nie sú samozrejmosťou, ako to poznáme napríklad u nás. 

Ľudia v meste sú dobrosrdeční, radi vám poradia, keď sa stratíte, prejdú s vami aj pol mesta, odporučia reštauráciu a vykonajú všetko možné, ale budú očakávať bakšiš – akýsi univerzálny poplatok za všetko. Väčšinou to očakávajú automaticky, ale keď sa k plateniu nemáte, nemajú problém o peniaze otvorene požiadať. Nenechajte sa však zmiasť výškou poplatku, hodnota bakšišu je v priemere od 10 do 30 dirhamov.

Doprava – pomerne lacné letenky, ešte lacnejšie taxíky

Ako cestovať do Maroka? Lietadlom. Najlacnejšie spiatočné letenky sú momentálne dostupné z Viedne, kde ceny za priamy, štvorhodinový let začínajú od 50€. Lietadlo pristáva na medzinárodnom letisku, ktoré sa nachádza priamo v Marakéši. Cesta z letiska k ubytovaniu v centre mesta vás bude stáť zhruba 15€. V samotnom meste sa oplatí cestovať buď taxíkom, prípadne pešo.

Ak si vezmete taxík, buď dohodnete s taxikárom na sume vopred alebo môžete trvať na tom, aby zapol taxameter. Ak chcete ušetriť, určite voľte alternatívu s taxametrom, aj keď sa to taxikárovi nebude páčiť. Tak či onak, ceny sú omnoho nižšie, ako napríklad v Bratislave. Mimochodom, ak by ste cestovali sólo, pokojne sa môže počas vašej jazdy taxíkom stať, že šofér priberie ďalšieho zákazníka. 

V meste je možné prenajať si auto, čo stojí zhruba 25€/deň, ale pripravte sa na odlišnú situáciu na cestách, iba orientačné križovatky a semafóry. Cestovanie nie len v Marakéši, ale celom Maroku je chaotické, ale iba dovtedy, kým pochopíte princíp, ako tento chaos funguje. A to väčšinou trvá kratšie, ako by ste čakali.

Mesto dokážete prebádať aj peši napriek tomu, že nepoznáte arabské názvy ulíc a mesto sa nedalo obhliadnuť vopred, keďže tu nie je Google Street View. Celý trik spočíva v miestnych sprievodcoch, ktorí čakajú na každom kroku, aby vás mohli previesť mestom, prípadne nájsť požadovanú lokalitu. Ako nájsť sprievodcu? Stačí ak v Marakéši kdekoľvek otvoríte mapu a zaručene sa pri vás niekto zastaví. 🙂 

Najznámejšie pamiatky, ktoré určite nevynechajte

Marakéš obsadil v celosvetovom rebríčku 25 najobľúbenejších destinácii na svete 9. pozíciu (2019). Tento rebríček zostavil tripadvisor.com a toto miesto mu patrí právom, možno by si zaslúžil aj vyššie umiestnenie, pretože kráľovské mesto Maroka ponúka mnoho zaujímavostí na prebádanie. Medzi populárne miesta patrí botanická záhrada Jardin Majorelle, kde sa oplatí lístok (80 MAD) kúpiť vopred, aby ste zbytočne nečakali v rade na horúcom slnku. Táto záhrada ponúka aj malé Berberské múzeum, za ktoré sa dopláca zruba 30 dirhamov. V lete môže tento priestor poslúžiť ako príjemné osvieženie.

Architektonickým skvostom je Palácio da Bahia, ktorý pripomína španielsku Alhambru. Tento palác považujú miestni za najkrajšiu pamiatku Maroka. Z centra je dostupný peši za 15 minút a pri vstupe zaplatíte 7€. Na oplátku dostanete pohľad na marocké obkladačky, výzdoby typické pre túto kultúru, rôzne ornamenty a nemôže chýbať cédrové drevo. 

Turisti často vyhľadávajú aj ruiny paláca El Badi, ktorý mal byť miestom, ktorému sa nič nevyrovná. Tento komplex mal kedysi 360 miestností, bol majestátny a veľkolepý. Panuje legenda, že v 16. storočí, kedy bol palác postavený, si dvorný šašo robil posmešky, lebo tvrdil, že z paláca ostane krásna ruina. O 70 rokov neskôr sa tento žart stal skutočnosťou, palác bol zničený. 

V Marakéši panovali rôzne dynastie, ktoré mali rady honosnosť a prepych. Dôkazom sú aj hrobky rodu Saadovcov, ktoré za symbolický poplatok (10 dirhamov) môžete obdivovať. Tie sú postavené z cárskeho mramoru a najdrahšieho cédrového dreva, ktoré vytvorili tí najzručnejší remeselníci. Toto miesto je zaručenou pastvou pre oči. 

Staré mesto sa v Maroku nazýva Medina a aj Marakéš má tú svoju, ktorá veruže stojí za to. Pri jej návšteve nebudete iba cestovať späť v čase, ale dostanete možnosť si aj nakúpiť do súčasnosti, keďže na každom kroku vás budú čakať stánky, trhoviská a predavači, ktorí čakali práve na vás. Na týchto trhoviskách sa dajú kúpiť rôzne zaujímavosti, medzi nimi aj suveníry, topánky, sladkosti, korenie, oleje a ďalšie drobnosti. V medine nájdete aj Le Jardin Secret, ktoré môžu predstavovať príjemne miesto na oddych. Počas prechádzky medinou plynule prejdete do centra mesta – Jemma ej Fna.

Námestie mŕtvych – Jemaa el-Fnaa

Na tomto rozľahlom mieste sa kedysi vykonávali popravy. Od roku 2001 ho UNESCO zaradilo na zoznam Majstrovských diel ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva. Dnes je to miesto, ktoré vám utkveje v pamäti na veľmi dlhú dobu; atmosféra, spôsob akým námestie večer ožíva, tisíce všemožných produktov na predaj, nekonečné stánky s jedlom…dalo by sa veľmi dlho pokračovať. Na tomto námestí strávite aj pol dňa a vôbec vám to nebude prekážať. Najlepší čas na návštevu je vo večerných hodinách. 

Podvečer je čas, kedy sa pomaly rozbieha celý kolos tohto organizovaného chaosu. A tentokrát to nebude iba o chutnom jedle a drahých kobercoch. Na trhoch totiž nájdete aj zaklínačov hadov, kúpite si takmer pravú Aladinovu lampu, uvidíte pracovať miestnych majstrov, ženy maľujúce hennu, zubár ordinujúceho na trhu a opice čakajúce na selfie za bakšiš. Stačí, že sa jemne zapozeráte po peknom šperku a už sa s vami dáva do reči majiteľ stánku. Nezabúdajte, že cenovky tu neexistujú, všetko je to o dohadovaní, ktoré môže trvať pár sekúnd, ale aj hodinu. Ak sa to začne veľmi naťahovať, domáci zvyknú priniesť čaj, v rámci priateľskej atmosféry. Celú atmosféru trhov umocňujú zvuky bubnov. 

Keď sa dostatočne unavíte nákupmi, nastupuje vôňa streetfoodu zo stredu námestia. Pokiaľ vás cestou k nemu nestiahnu predavači argánového oleja alebo fejkových gucci kabeliek, tak sa pripravte na ďalší, tentokrát gastronomický zážitok.

Jedlo – nebojte sa streetfoodu 

V Marakéši sa dokážete dobre najesť v miestnych reštauráciách alebo aj na trhoch. Tradičná polievka sa nazýva Harira, je lacná tak, ako aj rôzne ovocie a zelenina. Známe marocké jedlo sa nazýva Tažín, čo je chutná kombinácia mäsa a zeleniny s rôznymi dodatkami. Ešte ste neochutnali slimáky? Najvyšší čas zahodiť predsudky o chuti. Ak sa chcete v horúčavách osviežiť, kúpte si čerstvú pomarančovú šťavu, je veľmi lacná (20 – 30 centov) a vyšťavia ju priamo pred vami. 

V meste nájdete dostatok reštaurácií, ktoré sídlia v kasbaoch (obydlie typické pre oblasť severnej Afriky). V nich nájdete rôzne lokálne jedlá, ktoré môžu obsahovať Ras-el Hanout, teda zmes viac než 30 korení ukrývajúcich tajomstvo marockej kuchyne. V rámci gastro zážitkov je vhodné ochutnať ich tradičný mätový čaj, s ktorým sa tuna stretnete často. Ak hľadáte miesto, kde sa môžete najesť lacno, opýtajte sa na miestne vývarovne. V nich obedujú väčšinou domáci a celý obed stojí okolo jedného eura. 

V Marakéši sú miestni zvyknutí na iný hygienický štandard, než aký poznáme v Európe. Na trhu sa pokojne stretnete so situáciou, kedy vám predavač podá ruku a o pár sekúnd už krája ďalej mäso a nie, nestihol si ju medzitým umyť. Základom je mať pri sebe vlhčené utierky a antibakteriálny gél. 

Marakéš si vás získa

Toto mesto ponúka naozaj mnoho. Rôzne pamiatky, záhrady, historické budovy a jedinečné centrum ponúkajú zaručený cestovateľský zážitok. Tento fakt umocňujú aj možnosti zajazdiť si na ťave na okraji mesta alebo sa pokochať výhľadom na zasnežené pohoria Atlasu počas toho, ako budete jazdiť džípom po púšti. Ak si k potenciálu Marakéša pripojíme aj ďalšie zaujímavé miesta Maroka, môže z toho pokojne vzniknúť aj týždňová dovolenka. 

Na otázku, či je Maroko a Marakéš nebezpečné nám odpovedajú cestovatelia a recenzie miest, ktoré pravidelne pribúdajú a nevykazujú znaky nebezpečia. K zvýšeniu osobnej bezpečnosti ale odporúčam rešpektovať miestnu, prevažne moslimskú kultúru, zbytočne neprovokovať vyzývavým oblečením a šperkami. 

Návštevou Marakéša vdýchnete prvky arabskej krajiny, severnej Afriky a iného spôsobu života, aký poznáme v Európe. Dovolenkou v Maroku a Marakéši naberiete nové cestovateľské skúsenosti, rozšírite svoj obzor o iné poznatky, ktoré za to stoja. A to naservírované exotické menu v marockom balení vám zachutí natoľko, že budete mať chuť sa sem po čase vrátiť a ochutnať ho znova.