Aj vďaka internetu sa zdá svet menší a rýchlejší ako bol kedysi. Práve vďaka tomu však môžete za pár sekúnd získať inšpiráciu alebo dokonca hotový návrh interiéru, ktorý sa vám páči. Aké interiérové trendy sú teraz v kurze a čo sú slovenské prvky v dizajne, sa dozviete v najbližších riadkoch.

Čo je skutočne tradičné slovenské?

V slovenskej architektúre a dizajne sa v posledných rokoch odohralo veľa zmien. Okrem prirodzenej zmeny po príchode nového politického režimu sa slovenský dizajn hýbal doslova míľovými krokmi vpred, aby stihol dohnať zahraničie.

Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že slovenský dizajn by mal vychádzať z ľudovej kultúry a symboliky. To však nemusí byť úplne pravdou. Okrem ľudovej tematiky je veľa ďalších možností, ktoré slovenskí dizajnéri využívajú. Aktuálne sú “IN” hlavne kombinácie dreva so sklom, alebo kombinácie lesklých leštených a lakovaných materiálov.

Štýl Provence - interiérový dizajn

Obľúbený štýl “provence”

V interiérovom dizajne je už dlhodobo kráľom takzvaný “provence” štýl. Tento štýl vychádza z pôvodného francúzskeho vidieka. Hoci by sa mohlo zdať že sa jedná o alternatívu všadeprítomného “vintage”, nie je to celkom pravda. Rozdiel je ten, že spomínaná francúzska alternatíva je viac rozprávková, uhladená a využívané drevo je farebne upravované. Interiér je ladený do ľahkých pastelových farieb.

Najnovšie trendy

Okrem toho je veľkým trendom, ktorý sa mimochom iba vrátil do módy, využívanie tapiet. Kvalitné tapety dokážu naozaj ozvláštniť interiér. Často pôsobia teplejšie ako obyčajná namaľovaná stena a dokonca aj zmenia štruktúru vrchnej vrstvy. Aktuálne sú veľmi obľúbené nadčasové vzory napríklad do detských izieb alebo luxusne vyzerajúce geometrické tvary využívané na vylepšenie väčších spoločenských miestností.

Geometrické tvary v dizajne

Okrem tapiet sa teraz veľmi uchytil svetlý nábytok. Ten sa používa prakticky všade. Pod svetlým máme na mysli veľmi jemnú sivú farbu, bielu alebo ľahko krémovú. Takto zvolený nábytok sa potom kombinuje buď s výraznými kusmi nábytku z masívu alebo naopak s lesklými lakovanými kusmi v minimalistickom štýle. Práve pri druhej z možností majú veľké využitie lakované interiérové dvere, ktoré tak dokážu pekne doplniť celkový dojem z interiéru. Hoci sú tieto svetlé interiérové dizajny naozaj pekné a pôsobia veľmi čisto, nie sú až tak praktické, pokiaľ máte malé deti alebo domácich miláčikov.

Ázijská kultúra už aj u nás

Pri ázijskom štýle si mnoho ľudí predstaví hlavne nízke konferenčné stolíky a vankúše nahradzujúce stoličky. V opačnom prípade to v ľuďoch evokuje silno futuristické dizajny plné skla a kovu. Pravda je však niekde úplne inde.

Možno vás prekvapí fakt, že napríklad v Číne sa za moderný dizajn považujú návrhy veľmi podobné tým našim. Prevláda tam používanie teplých prírodných materiálov, teda dreva. Na Slovensku začalo byť iba pred pár rokmi veľmi moderné obkladanie stien masívnymi kusmi dreva, ktoré sa v Číne využívalo už dlhšiu dobu. Aj odhalené drevené trámy tam majú svoju históriu a nie sú žiadnou novinkou. Mnoho aj našich dizajnov vychádza z rôznych predlôh čínskych architektov. Navýraznejším prvkom východného dizajnu však stále ostáva prispôsobenie miestnosti systému feng-shuei.

Najznámejšie prvky zo zahraničia

V závere sme si pre vás pripravili niekoľko informácií o najznámejších prvkoch interiérového dizajnu.

Industriálny štýl

Veľa ľudí sa mylne domnieva, že sa jedná o štýl vychádzajúci z chladného továrenského prostredia. Pravda však je, že originálny industriálny štýl hľadá inšpiráciu v továrenských skladoch, ale hlavne v starých podkrovných bytoch, ktoré boli často určené tým najchudobnejším. Preto ak vidíte prvky ako sú odhalená tehlová stena, nezakryté vodovodné potrubie alebo drevená podlaha, môžete si byť takmer istí, že sa jedná o prvky vychádzajúce z pôvodného industriálneho štýlu.

Geometria v interiérovom dizajne

Geometrické tvary

Či už na tapetách, alebo na kobercoch sa čoraz častejšie objavujú ostré geometrické tvary. Zložitejšie štruktúry však stále pôsobia ľahko a vytvárajú luxusný dojem. Využívajú sa farby ako čierna, zlatá, strieborná, ale výsledný dojem vďaka vzorom nie je chladný. Tento luxusne vyzerajúci štýl vychádza z obdobia, ktoré zachytáva napríklad film Veľký Gatsby a jeho dnešná podoba sa volá Hollywood Glam.