Chystáte sa na dovolenku a radi by ste nejaký čas strávili na bicykli? Bicyklovanie je vo svete čoraz populárnejšie a aj na Slovensku sa teší obľube. Je tu totiž množstvo krásnych cyklotrás a miest, kam sa môžete ísť pozrieť. Zoberte teda svoje bicykle a vyrazte na cesty za krásami Slovenska.

Cyklistické trasy pre každý kraj

Aby si tu každý našiel to svoje, pripravili sme pre vás 8 cyklovýletov z každého kraja Slovenska. Okrem toho na vás čakajú aj tipy na ďalšie zaujímavé miesta, ktoré môžete spoznávať priamo zo sedačky na bicykli. Pripravte bicykle, vytiahnite svoje cyklistické oblečenie, nasaďte helmy a vyrazte vpred.

Banskobystrický kraj – Banská Štiavnica a okolie

V Banskobystrickom kraji na vás čaká veľmi pekná, nenáročná trasa. Vedie popri nádrži Počúvadlo, ktoré je zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a to ako súčasť lokality Banskej Štiavnice. Okrem toho si z cyklotrasy môžete urobiť aj odbočku a zastaviť sa na zrúcanine stredovekého Sitnianskeho hradu, prípadne aj na vrch Sitno.

Priamo od vodnej nádrže môžete vyraziť po žltej turistickej značke, ktorá vás bude viesť takmer počas celej trasy. Po ceste máte možnosť vidieť napríklad horáreň Malé Sitno, sedlo Vlčia jama či spomínaný Sitniansky hrad. Trasa je vhodná aj pre horské, aj pre trekingové bicykle a meria približne 12 kilometrov.

Sitno, zdroj: wikimedia.org

Bratislavský kraj – okolie Dunaja

Ďalšia zaujímavá cyklotrasa začína v našom hlavnom meste, v Bratislave. Ide o nenáročnú trasu okolo Dunaja, ktorá vedie cez vodné dielo Gabčíkovo. V Gabčíkove sa po opačnej strane brehu viete dostať naspäť do Bratislavy, pričom celková vzdialenosť je približne 66 kilometrov.

Košický kraj – Košické Hornádske mosty

Z Košického kraja sme pre vás vybrali cyklotrasu, ktorá začína v Košiciach, v mestskej časti Ťahanovce. Trasa vedie po ľavom brehu Hornádu, niekoľkými mostami, mestskou časťou Krásna, až k sútoku Torysy a Hornádu. Naspäť do Krásnej sa dá ísť inou trasou, a to cez Nižnú a Vyšnú Hutku. Trasa je opäť nenáročná a dlhá približne kilometrov.

Nitriansky kraj – Duchonka

Aj v Nitrianskom kraji môžete obdivovať krásy Slovenska, a to vďaka nenáročnej cyklotrase s miernym stúpaním. Táto trasa vedie cez lesný náučný chodník či cez údolie bývalej železnice baróna Stummera. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi a dlhá približne 18 kilometrov.

Duchonka, zdroj: wikimedia.org

Prešovský kraj – Bachledova dolina a okolie

Bachledovu dolinu poznajú mnohí z nás. Niečo hovorí najmä lyžiarom. Vedeli ste, že Ski Bachledova sa počas leta mení na Sun Bachledova? Trasa, o ktorej hovoríme, je trošku náročnejšia, nakoľko jej začiatok mieri strmo nahor. Neskôr je to však už lepšie a postupne sa pôjde opäť nadol. Po tejto cyklotrase sa viete dostať aj do Poľska, ak by ste chceli. Na výber máte niekoľko turistických značiek, ktorými sa môžete vydať, a tak si meniť aj celkovú dĺžku trasy.

Trenčiansky kraj – hrad Uhrovec

Veľmi krátka a nenáročná trasa sa začína v obci Uhrovské Podhradie, ktorá vás vedie nespevnenou cestou po zelenej značke až na hrad Uhrovec. Trasa má len 3 kilometre a je naozaj ľahká. Ak by ste chceli, na hrad sa môžete dostať aj z obce Uhrovec, ak pôjdete po červenej značke.

Trnavský kraj – Smolenický zámok

V Trnavskom kraji nás zaujala cyklotrasa, ktorá sa začína v takzvanom Malom Ríme, teda v Trnave. Stredne náročným okruhom, ktorý má približne 54 kilometrov, sa dostanete až ku krásnemu Smolenickému zámku, ktorý láka nielen svojím interiérom, ale aj nádvorím.

Smolenický zámok, zdroj: pixabay.com

Žilinský kraj – okolo vodnej nádrže v Novej Bystrici

Stredne náročná cyklotrasa vás čaká aj v Žilinskom kraji. Vedie okolo vodnej nádrže v Novej Bystrici, pričom sa k nej dostanete novou cyklotrasou z obce Stará Bystrica. Ide o trasu dlhú približne 26 kilometrov, pričom z nej máte krásny výhľad na Kysuce.

Ďalšie, náročnejšie cyklotrasy

Pre tých náročnejších sme pripravili ešte pár ťažších cyklotrás, ktoré však rozhodne stoja na to. Budete na ne potrebovať poriadne funkčné prádlo a veľkú dávku odhodlania.

Bicyklom na Vtáčnik

Náročnejšia trasa dlhá okolo 22 kilometrov sa začína v Prievidzi, odkiaľ pokračuje smerom na Podhradie. Po ceste môžete vidieť aj zrúcaninu hradu Sivý kameň a popritom naozaj krásnu okolitú prírodu. Končí na pohorí Vtáčnik, ktorý sa nachádza na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja. 

Ak sa naň vyberiete, naskytne sa vám neskutočný výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, na Malú i Veľkú Fatru či na Žiarsku a Hornonitriansku kotlinu.

Vtáčnik, zdroj: pixabay.com

Na bicykli na Zelené Pleso

Zelené pleso je obľúbenou turistikou atrakciou skôr peších turistov, no viete sa naň dostať aj na bicykli. Ako východisko si môžete zvoliť napríklad Tatranské Matliare, ktoré sú od plesa vzdialené 7 kilometrov.  Dostať by ste sa tam mali približne za dve hodiny. Ak sa však chcete vydať dlhšou trasou, z Kežmarku to na Zelené pleso budete mať približne 23 kilometrov.

Veľký hodrušský okruh

Ako posledné si povieme o veľkom okruhu, ktorý vedie Banskou Štiavnicou a jej okolím. Trasa patrí k tým náročnejším, ale za to naozaj krásnym. Je dlhá takmer 40 kilometrov a čakajú na vás aj terény, kde je lepšie z bicykla zosadnúť, no krátke stúpania budete striedať s príjemnými zjazdami. Okrem Banskej Štiavnice môžete cestou navštíviť napríklad aj Banské múzeum.

Tip na záver

Zaujali vás tieto cyklotrasy a chceli by ste vedieť o ďalších? Prečítajte si článok o cykloturistike na Spiši a inšpirujte sa ďalšími zaujímavými miestami, ktoré môžete navštíviť počas vášho ďalšieho cyklovýletu.