Plánujete letnú dovolenku a už sa neviete dočkať vytúženého oddychu? V prípade, ak ste sa rozhodli ísť na dovolenku autom, je vhodné pripraviť na cestu nielen svoju rodinu, ale aj váš dopravný prostriedok. Základom výbornej dovolenky je predsa bezproblémová cesta tam aj späť.
Čo je pred cestou na letnú dovolenku vhodné skontrolovať?
Skontrolujte pneumatiky
Prvým dôležitým úkonom pred dlhou jazdou je skontrolovať si pneumatiky. Tlak pneumatík a hĺbku dezénu viete skontrolovať pomocou špeciálnych meračov. Netreba zabúdať, že auto bude tentokrát poriadne naložené, takže pneumatiky bude treba dofúkať.
Na pneumatikách je vhodné skontrolovať aj to, v akom sú stave. Či v nich nie je niečo vpichnuté, prípadne, či už nie sú príliš opotrebované. Nechcete predsa niekde po ceste na dovolenku ostať stáť a zo zahraničia si volať servis.
Pneumatiky si viete skontrolovať aj sami, a to pomocou rôznych návodov na internete. Ak si na to ale netrúfate, odporúčame vám zájsť do autoservisu a nechať to na profesionálov.
Doplňte potrebné kvapaliny
Okrem motorového oleja je vhodné zistiť aj to, ako je na tom chladiaca zmes či ostrekovače.
Motorový olej
Kontrola stavu motorového oleja vám zaberie naozaj pár sekúnd, ktoré vás môžu zachrániť pred pokazenou dovolenkou. Väčšina áut vás na nízku hladinu motorového oleja upozorní, no pri rozsvietení kontrolky už môže byť neskoro.
Chladiaca zmes
Pozrieť sa oplatí aj nádrž s chladiacou kvapalinou. Pri krátkych trasách vám jej nízka hladina vadiť nemusí, no po ceste na dovolenku sa často stáva, že ostanete v zápche a navyše v horúčavách. Doplnením chladiacej zmesi tak zamedzíte prehriatiu motora, vďaka čomu viete nerušene pokračovať v ceste za vytúženou dovolenkou.
Kvapalina do ostrekovačov
Nezabúdajte na kvapalinu do ostrekovačov. Nikdy neviete, koľko hmyzu po ceste nachytáte a nie je nič horšie, ako keď poriadne nevidíte na cestu a neviete s tým nič robiť. V tomto prípade odporúčame letnú zmes.
Posvieťte si na svetlá
Nielen pneumatiky a kvapaliny je potrebné skontrolovať. Na to, aby ste si zaistili bezpečnú a čo najviac plynulú jazdu, je treba si na ňu posvietiť. Často je cesta na dovolenku naozaj dlhá, pričom sa cestuje najmä v noci. Je vtedy plynulejšia premávka a nie je tak horko.
V mnohých krajinách platí celodenné svietenie, takže je vhodné mať všetky svetlá v poriadku. Najmä policajti si nenechajú ujsť príležitosť dať vám pokutu. Je to teda vhodné nielen z bezpečnostného hľadiska, ale aj z ekonomického.
Nezabudnite na povinnú výbavu
Mnoho vodičov sa na povinnú výbavu spolieha. Veď v aute to už je, tak načo to kontrolovať. Nikto to predsa ešte nepoužil. No aj v tomto prípade je lepšie si to preveriť a zistiť, či máte všetko potrebné. Bola by predsa škoda, keby vám niečo chýbalo a zistili by ste to až vtedy, keď to budete naozaj potrebovať.
Čo všetko spadá pod povinnú výbavu
Keď sa povie povinná výbava, mnohí si predstavia autolekárničku. Nie je to však iba o nej. Čo všetko by ste v aute mali mať?
- autolekárnička
- výstražný trojuholník
- reflexný odev
- náhradné koleso
Pri autolekárničke si skontrolujte dobu expirácie, nakoľko vám za preexpirovanú autolekárničku môžu dať policajti pokutu. Čo sa reflexného odevu týka, najlepšie je mať pre každého člena posádky jednu reflexnú vestu.
Niektoré, či už zimné, letné alebo celoročné pneumatiky (tzv. runflat pneumatiky) sú schopné pokračovať v jazde aj pri defekte, pričom v tomto prípade nemusíte mať náhradné koleso. Takisto, ak je vaše auto od výroby vybavené lepiacou sadou na defekty, taktiež nemusíte mať náhradné koleso.
Rada na záver
Aby ste boli čo najviac pripravení, je vhodné mať okrem povinnej výbavy ešte pár vecí naviac. Nikdy totiž neviete, kedy ich budete potrebovať. Najmä pred tak dlhou cestou je to o to dôležitejšie.
Pre istotu je teda vhodné zaobstarať si ešte žiarovky a poistky, aby ste ich v prípade potreby mali ihneď poruke, či lano, ak by vás bolo treba potiahnuť.
Auto si tiež poriadne vyčistite, aby ste sa v ňom cítili komfortne, a hurá na cesty.
Najnovšie komentáre