Prvé cesty do zahraničia s deťmi sú vždy náročné. Je potrebné zbaliť dostatok vecí, avšak nemôžete presťahovať celý byt. Má mať každý svoj vlastný kufor alebo je lepšie využiť jeden veľký? Ktoré doklady si so sebou musíte zobrať? Potrebujú deti pas? Koľko hodín cesty je pre deti prijateľných? Tieto a ďalšie otázky vám zodpovieme v našom článku.
Technika balenie je dôležitá
Prvé s čím sa musíte popasovať je správna technika balenia sa. Hoci to môže znieť banálne, pre pohodlnú cestu je to veľmi dôležité. Musíte totiž rátať s tým, že pri každom zastavení budú vaše deti niečo chcieť vybrať alebo preložiť z batožiny. Preto je vždy dobré pobaliť sa tak, aby mal každý svoj vlastný kufor. Takto sa vyhnete nepríjemnému prehrabovaniu sa v spoločnej batožine na parkovisku. Preto zbaľte veci každého z detí do vlastného kufra. Do auta potom veci uložte podľa toho, ako ich budete potrebovať. Tie najmenej potrebné vložte do kufra ako prvé a najdôležitejšie, ktoré zrejme budete cestou potrebovať, uložte ako posledné, aby ste sa k nim mohli ľahko dostať.
Každý má vlastný kufor!
Balenie sa do viacerých kufrov má viacero výhod. Okrem toho, že máte v batožine prakticky okamžitý prehľad, dáte svojim deťom trochu zodpovednosti. Dajte im napríklad na starosť starostlivosť o poriadok vo vlastných veciach, včasné zbalenie sa do kufrov alebo aspoň prichystanie všetkých potrebných vecí. Hoci sa chystáte na dovolenku, aj tam by ste mali vaše deti konfrontovať s faktom, že majú nejakú zodpovednosť a že všetky ich povinnosti neostali doma v detskej izbe.
Kam sa oplatí vycestovať s deťmi?
Destinácia, ktorú chcete navštíviť s deťmi, by mala byť rýchlejšie dostupná. Určite nie sú vhodné viac ako 10 hodinové cesty bez prestávky. Takto dlhú cesta autom alebo let lietadlom môže deti naozaj rozladiť a veľmi uťahať. Kým by potom opäť načerpali energiu, môže prejsť aj niekoľko dní. Pokiaľ sú už deti väčšie, nebojte sa aj dlhších ciest autom, avšak určite nezabúdajte na prestávky. Tie sa snažte robiť v prieme po každých 2-3 hodinách cesty. Deti sa tak budú môcť uvoľniť a ocení to aj vodič, na ktorého nebude vyvíjaný taký veľký tlak. Ak by ste však chceli cestovať v noci a deti budú spať, postačí vám aj menej prestávok.
Očkovať deti pred dovolenkou?
Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Záleží totiž hlavne od destinácie. Ak sa chystáte do krajín ako je napríklad Maďarsko, Česká republika, Poľsko a ďalších nám príbuzných a blízkych krajín, nie je to potrebné. Ak však chcete navštíviť more alebo vzdialenejšie destinácie, určite to prekonzultujte so pediatrom vášho dieťaťa. Ten vám určite rád pomôže svojim odporúčaním, prípadne dieťa priamo zaočkuje. Pri návšteve lekára je dôležité opýtať sa aj na možné reakcie vášho dieťaťa pri zmene klímy a stravy. Nielenže budete vedieť čo môžete očakávať, ale doktor vám môže odporučiť aj účinnú prevenciu, prípadne vám navrhne možnosť ako tieto príznaky zmierniť keď sa objavia. Najčastejšími príznakmi prudkej zmeny stravy a klímy je napríklad hnačka spojená s bolesťou žalúdka, ktorá je typická hlavne pre orientálne krajiny ako napríklad Egypt.
Potrebujú deti pas?
Rozhodne áno. Hoci ešte pred niekoľkými rokmi postačovalo keď mal rodič dieťa zapísané vo svojom pase, teraz je to inak. Aktuálne potrebuje vaše dieťa pas akonáhle opúšťa hranice nášho štátu a platí to aj pre bábätká. Ak cestuje s dieťaťom iba jeden z rodičov, pravidlá sú ešte prísnejšie a v prípade, že máte iné priezvisko ako vaše dieťa, pripravte si pre si pre istotu notárom overený súhlas k vycestovaniu od druhého z rodičov. Okrem pasu určite nezabudnite ani na európsku kartičku poistenca a cestovné poistenie, ktoré sa vzťahuje aj na vaše dieťa. Aj takéto detaily dokážu veľmi pomôcť v nepríjemnej situácii. Pokiaľ si nie ste úplne istí tým, či má vaše dieťa všetky potrebné doklady k vycestovaniu, neváhajte sa informovať na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo na ich kontaktnom čísle.
Najnovšie komentáre