Slovinsko je krásna krajina. Viacerí z nás ju navštívili iba počas cesty do Talianska alebo Chorvátska. Z diaľnice sa však veľa uvidieť nedá a je najvyšší čas to zmeniť. Nenechajte sa oklamať malou rozlohou, pretože táto krajina ponúka jazerá, jaskyne, hory, more a pekné hlavné mesto spolu s ďalšími zaujímavosťami. Napriek tomu, že je 2,5-krát menšie ako Slovensko, v krajine si prídu na svoje mnohí. 

Po rozpade Juhoslávie v roku 1991 vznikli viaceré nástupnícke štáty, medzi nimi aj Slovinsko – malebná krajinka s veľkým bohatstvom, ktorá si z Juhoslávie ukrojila to najkrajšie. V súčasnosti sa počet obyvateľov pohybuje okolo čísla 2 milióny a v krajine sa dorozumievajú slovinčinou. Na vycestovanie do tejto krajiny stačí platný občiansky preukaz a v Slovinsku vás poteší mena, v tomto kraji EÚ  zaplatíte eurom

Okrem toho, že Slovinsko sa často zamieňa so Slovenskom (napríklad na športových podujatiach), tak máme so touto prímorskou krajinou veľa spoločného. Aj my máme pekné mestá, hory, históriu a pôvabnú prírodu. Prečo teda meniť Slovinsko z tranzitnej na cieľovú destináciu? 

1. More – Jadran s esom v rukáve

Keď sa bližšie pozrieme na mapu Európy, zistíme, že aj Slovinsko si uchmatlo malý kúsok Jadranského mora. Je to iba 42 kilometrov dlhé pobrežie, ale to neznamená, že to nie je vhodný priestor na kvalitné letné osvieženie. Slovinci si tento turistický potenciál uvedomujú dostatočne a preto nebudete mať problém s ubytovaním alebo hľadaním vstupu do mora. Medzi najznámejšie letoviská patrí Portorož, kde nájdete drahé hotely s palmami, bary a reštaurácie, kasína, ktoré nabádajú k aktívnemu nočnému životu. Na párkilometrovej pláži nás lákajú ponuky na vodné športy. Mimochodom toto je jediná, oficiálna piesočná pláž v Slovinsku. V Portoroži sa tiež nachádzajú najznámejšie prímorské kúpele v Slovinsku.

Ak hľadáte pokojnejšiu alternatívu s romantickým nádychom, jasnou voľbou bude Izola. V nej si užijete romantický západ slnka pri vychutnávaní vína a morských plodov v lokálnej reštaurácii. Pláž je štrkovo-piesková. Pri prehliadke prímorských lokalít určite nevynechajte Piran, ktorého vinárske uličky vás privedú späť do minulosti a navyše sa budete cítiť ako v neďalekých Benátkach. V rámci tohto letoviska odporúčam navštíviť aj Benátsky dom a Kostol sv. Juraja, odkiaľ je krásny výhľad na celé okolie. 

Najdôležitejší prístav v Slovinsku leží v meste Koper. V tomto meste sa okrem slovinčiny dohovoríte aj taliančinou. V týchto končinách sa rozprestiera výrazná priemyselná zóna a nachádza sa tu iba malá mestská pláž. Avšak, mesto ukrýva vzácne historické pamiatky, ktoré sú situované v centrálneho námestia. 

Celé pobrežie v Slovinsku má jednu obrovskú výhodu – nie je až tak populárne u našincov a teda sa vám nestane, že na pláži stretnete svojho obľúbeného známeho alebo suseda. V Chorvátsku to už taká samozrejmosť nie je. 🙂 

2. Nádherné mestá Ljubljana a Maribor

Hlavným mestom Slovinska je Ljubljana (čítame Ľubľana). V ňom nás upúta časť Staré mesto, ktorá ukrýva pôvodné mestské hradby a tiež park Tivoli, ktorý je skvelým miestom na odpočinok. V blízkosti Starého mesta sa nachádza aj Preserenovo námestie, ktoré môžeme považovať za srdce celej Ljubljany. Tu nájdete malebné kaviarne, pouličných umelcov, rušnú atmosféru, ktorá sa s príchodom večera ešte viac zdokonalí. Na tomto mieste sa oplatí na moment iba tak zastaviť a pozorovať rušný život okolo, vychutnať si ten moment. 🙂 Na skok od tohto námestia sa nachádza Trojmostovie, teda trojica mostov umiestnených v tesnej blízkosti. Večer je tento priestor pekne vysvietený, rovnako ako aj budovy navôkol, čo vytvára príjemnú romantickú atmosféru. 

Zaujímavým miestom v Ljubljane je štvrť s názvom Metelkova, na ktorej môžete vidieť rôzne formy vizuálneho pouličného umenia. To ale nemusí byť po chuti každého, preto alternatívou z iného súdka môže byť Katedrála sv. Mikuláša. Tá síce nepôsobí navonok nijako špeciálne, ale jej vnútro vás uchváti. Ak ste fanúšikom nástenných malieb, fresiek a chrámového umenia, určite tento objekt nevynechajte. 

Ako dozor nad celým mestom stojí Ľubľanský hrad, na ktorý sa dostanete buď lanovkou, alebo strmou vychádzkou.  Na hrade je najvhodnejšie miesto na návštevu hodinová veža, pretože ponúka panoramatický výhľad na celé mesto. Oplatí sa pokochať týmto výhľadom. Pri tomto hlavnom meste je dôležité pripomenúť, že je veľmi čisté a ekologické, ako aj celé Slovinsko. 

Ďalším krásnym mestom je Maribor, ktorý leží na severovýchode krajiny. Mesto ponúka rôzne zaujímavosti, medzi nimi aj 400 ročný vinič. V meste sú na výrobu vína patrične hrdí, nachádza sa tu obrovská pivnica Vinag. Koncom októbra sa v meste organizuje tradičný farebný vinársky festival. 

V centre mesta nájdeme okrem reštaurácii a kaviarní aj hrad Maribor a morový stĺp postavený ako poďakovanie, že mesto v minulosti obišiel mor. V blízkosti centra sa nachádza aj Synagóga Maribor, ktorá bola pred časom renovovaná a ponúka vhodný zážitok nielen pre milovníkov histórie. 

3. Jaskyne – skryté poklady Slovinska

Vedeli ste, že na území tejto krajiny sa nachádza viac ako 10 000 jaskýň? A nie sú to žiadne obyčajné “diery” pod zemou, viaceré majú svoje “naj” a jedna z nich patrí do svetového dedičstva UNESCO. Dokonca ju mnohí označujú za najkrajšiu jaskyňu Európy. Ak sa vyberiete výletovať do Slovinska, určite nevynechajte Škocjanské jaskyne.  Tie zaujmú aj tých, ktorí nie sú fanúšikom podzemných výletov. 

Tento súbor jaskýň, ktoré dokopy tvoria jeden rozmerný celok formuje rieka s názvom Reka, ktorá pramení v horách. Avšak, prameň rieky sa po niekoľkých kilometroch stráca v podzemí a za dlhé roky svojej činnosti vytvoril komplex dlhý šesť kilometrov a vysoký 250 metrov. Prehliadková trasa má 2,5 kilometra a jaskyňa si drží stálu teplotu 12°C. Pri prechádzaní týchto priestorov môžete zhliadnuť až 15 druhov netopierov a tiež najdlhší prírodný podzemný priestor v Európe – Martelova dvorana

Jedným z vrcholov prehliadky je aj most Cerkvenik, nachádzajúci sa vo výške 45 metrov. Nádherné miesto, navyše aj umelo osvetlené, takže nemajte obavy, či si stalagmity a stalaktity vychutnáte dostatočne. Smutnou správou však je, že v jaskyni je zakázané fotiť.

Ďalším fascinujúcim podzemným úkazom je jaskyňa Postojna. Opäť je to súbor menších jaskýň, ktoré vyformovala rieka Pivka. Ak vám Škocjanské jaskyne prišli rozmerné, celý priestor týchto jaskýň meria dokopy 24 kilometrov, z čoho verejnosti prístupných je vyše 5. Dobrou správou je vláčik, ktorý jazdí v rámci prehliadky v jaskyni a teda sa až tak neunavíte. Celá prehliadka priestoru trvá zhruba hodinu a pol, počas ktorej môžete vidieť nespočetné množstvo krásnych kvapľov a iných úkazov, ktoré stoja za zhliadnutie. Všetko je navyše kvalitne umelo osvetlené, a teda zážitok bude o to väčší. 

V podzemnom bludisku nájdeme aj ohrozeného jaskyniara vodného, endemického živočícha, ktorému sa hovorí aj ľudská ryba (pre jeho bledú farbu kože). Mimochodom, v priestoroch tejto jakyne sa konajú aj mnohé koncerty a spoločenské podujatia. Je to predovšetkým kvôli výbornej akustike a keď k tomu pridáme užitočný jaskynný vzduch, akcie sú aj zdraviu prospešné. 🙂 

V Slovinsku sa tiež nachádza najstaršia turisticky sprístupnená jaskyňa na svete – Vilenica. Tá je o čosi menšia ako spomínané predchádzajúce dve, no milovníci hlbín a speleológovia si určite prídu na svoje. 

4. Slovinská príroda – Triglav, Alpy, Soča

Slovinská príroda je skutočne nádherná. Viac ako polovicu rozlohy tejto krajiny tvoria lesy. Sever krajiny je známy ako Alpské Slovinsko, kde sa zároveň nachádzajú najvyššie vrchy a ďalšie zaujímavé turistické miesta. Fascinujúce na Slovinských Alpách je to, že na relatívne malom území nájdeme 210 vrcholov presahujúcich výšku 2 000 metrov, pričom 24 z nich presahuje hranicu 2 500 metrov. 

Najvyšší vrch Triglav dosahuje nadmorskú výšku slušných 2 864 metrov. Populárny priesmyk, ktorý môžete dosiahnuť po asfaltovej ceste sa nachádza v priesmyku Vršič (1 611 m. n. m.), ktorý majú v obľube predovšetkým motorkári, a najvyšším bodom, kde prechádza asfaltová cesta je Mangartské sedlo (2 072 m .n. m.)

Všetky tieto údaje vytvárajú veľký turistický potenciál, k čomu sa pridáva aj možnosť kvalitne si zalyžovať. Slovinsko je teda vhodná dovolenková destinácia nielen v lete, ale aj v zime. Turistické trasy sú v miestnych horách dobre rozvinuté, napríklad najvyšší vrchol môžeme zdolať na dvanásť rôznych spôsobov. 

Najvyšší vrch Triglav sa nachádza v rovnomennom národnom parku, ktorý ponúka zážitok aj pre milovníkov prechádzok a pôžitkárov nižšie položených prírodných úkazov. Ak by ste si predsa len nechceli nechať ujsť pôsobivé výhľady, máte možnosť vyviesť sa lanovkou na Vogel. Lanovka sa nachádza v rozľahlom lyžiarskom stredisku, ktoré sa v lete mení na pastviny pre miestne ovečky, čo iba dotvára ikonickú atmosféru. 

V rámci návštevy parku je skvelé navštíviť vodopád Slavica, ku ktorému musíte zvládnuť pár desiatok schodov, ale stojí to za to. Vhodným bodom na návštevu je aj drevený chodník Vintgar Gorge, ktorý sa tiahne ponad rieku a pozdĺž skál pri koryte. 

V Alpách pramení významná rieka Soča. Pri pohľade na vás upúta svojou smaragdovo modro-zelenou farbu. Táto rieka je považovaná za jednu z najkrajších a najlepšie zachovaných alpských riek v Európe. Soča a jej okolie je známe aj pre svoje adrenalínové využitie – rafting, paraglajding, kaňoning, či jazda na lane (zipline). 

V rámci celej lokality nazývanej Dolina Soče nájdete mnoho spôsobov vyžitia v lete a aj v zime. K celkovému prehľadu slúži aj táto stránka. Na nej sa tiež doklikáte k ponuke ubytovania v regióne. Keď som porovnával ponuky ubytovania na tejto stránke spoločne s booking.com a airbnb.com, na domácej stránke som našiel najlacnejšie a zdá sa, že aj najvýhodnejšie ponuky.

Slovinsko je vo všeobecnosti vyhľadávanou krajinou práve pre adrenalínové vyžitie, zo Slovenska ponúkajú viaceré cestovky zájazdy zamerané na takéto extrémne športy. Viaceré z nich sa dejú práve na rieke Soča, ktorá dokáže poriadne schladiť, prekvapiť, ale určite zaujať. Či už sa rozhodnete pre atrakcie na vode alebo na suchu, zážitok máte zaručený tak či onak. Okolité podmienky tomu nahrávajú viac než dostatočne. 

5. Bled – raj pre fotografov

Ak vás na Slovinsku neuchvátilo more ani hory, či adrenalínové zážitky, toto vás zaručene presvedčí o kráse tunajšej prírody. Jazero Bled je jednou z top turistických destinácii v Slovinsku a vy toto miesto nemôžete vynechať. V strede jazera sa nachádza ostrov, ktorý sa takisto nazýva Bled a nad jazerom sa týči hrad s nečakaným názvom Bled. 

Vzhľadom na významnosť tejto lokality sa pripravte na vyššie cenovky. V okolí jazera sa nachádzajú termálne pramene, ktoré vyhrievajú jazero tak, že sa v ňom môžete kúpať až do jesene. Na jazere sa tiež dá prenajať čln (20€/hod), ktorým sa môžete aj doplaviť na ostrov uprostred jazera. Ostrov je malý, nájdete na ňom kostol, drahú (2€/kopček), ale chutnú zmrzlinu a tiež zvon prianí, na ktorý môžete zatiaľ zazvoniť zdarma.

Pri jazere sa nachádza olympijský veslársky areál, bobová dráha a spomínaný hrad. Ak sa chystáte dať si obed v miestnej reštaurácii, odporúčam tak spraviť až po prehliadke hradu, keďže sa naň treba vyštverať, čo s plných bruchom nie je žiadna sranda. 🙂 Za vstup do hradu zaplatíte 11€, na oplátku dostanete pekný výhľad na okolie a kus histórie hradu a okolia. 

Na ostrove Bled je možnosť usporiadať svadbu resp. svadobný obrad, avšak, podľa legendy si nevestu zaslúži iba ten ženích, ktorý ju dokáže vyniesť na rukách po stovke schodov, ktoré vedú ku kostolu.

Okolie jazera, v ktorom sa nachádzajú 3 termálne hotely, je výborným východiskovým bodom pre uskutočňovanie peších alebo cyklistických výletov. V okolí sa tiež nachádza lanovka, ktorá vás odvezie na vrchol lyžiarskeho strediska Straža, ktoré ponúka rôzne adrenalínové spôsoby zjazdu jednotlivých svahov aj počas leta.

TIP: Ak ste fanúšikmi fotografovania a radi si zaznamenávate svoje zážitky, posuňte to o level vyššie a vyskúšajte drony, ktoré ponúkajú prístup do miest, do ktorých sa človek bežne nedostane.

Kto okúsi, nebude ľutovať

Podľa vyššie uvedených argumentov bodov mi istotne dáte za pravdu, že Slovinsko má čo ponúknuť. Má more, hory, zelené doliny, jedinečné jaskyne a dostatok priestoru na adrenalínové aktivity. Keď k tomu prirátame originálne turistické lákadlá, ktoré v širokom okolí nenájdete, v turistickej kalkulačke nám vychádza veľmi zaujímavý výsledok. 🙂

Ideálnym spôsobom, ako prebádať Slovinsko, je výlet autom. Z Bratislavy do Maribora to zvládnete za 3 a pol hodiny, z Košíc to s prestávkami dáte za 7 hodín. Na presun po Slovinsku môžete využiť diaľnice, ktorými sa dostanete k moru, hlavnému mestu a aj zaujímavému severu krajiny. Diaľničnú známku (minimálne) na týždeň zakúpite na hociktorej benzínke, stojí 15€ pre auto, 7,50€ pre motorku. Nezabúdajte, že známku si musíte nalepiť na viditeľné miesto. 

A ako by mohla vyzerať ideálna dovolenka, ak máte na zadnom sedadle aj malé ratolesti? Jeden deň v Maribore/Ľubľane, tri dni pri mori, ďalší deň v jaskyniach, o deň neskôr na prechádzke/turistike v národnom parku Triglav a posledný deň pri jazere Bled – 7 plnohodnotných dní, ktoré ponúkajú viac, ako iba nudné vylihovanie na pláži. 

Ak deti nemáte a túžite po adrenalíne, v týchto končinách si prídete na svoje tiež. Výhodou je, že môžete vyberať z bohatej ponuky cestoviek, ktoré vám zabezpečia plnohodnotný výlet alebo to skúsiť na vlastnú päsť. Výber je na vás. Pri výbere odporúčam sledovať aj predpoveď počasia. 

Slovinsko je mnohými nepoznaná, inými zatracovaná a ďalšími zas milovaná krajina. Tomu, kto sa rozhodne ochutnať krásu tunajšej prírody, sa tunajšia zem odvďačí niekoľkonásobne a vôbec nebude ľutovať, že si ju vybral. Slovinsko totiž stojí za to.