Krajina vychádzajúceho slnka, komixov a vlakov, čo nemeškajú. No to ani zďaleka nie je všetko, čím je Japonsko výnimočné. Pripravili sme si pre vás niekoľko faktov a zaujímavostí, ktoré sa oplatí vedieť, či sa chystáte na dovolenku v Japonsku, alebo nie. 

1. Krajina ostrovov

Japonsko je zaujímavé už samotnou geografiou. Na mape sveta sa nachádza na východe Ázie a rozozprestiera sa na viac ako 6800 ostrovoch. Najväčšie z nich sú Honšú, Hokkaidó (áno, tá tekvica pochádza odtiaľto), Šikoku a Kjúšu. Až 97 % obyvateľstva Japonska žije práve na týchto 4 ostrovoch. 

2. Najvyššia “hora” Fuji

Celý názov je Fujisan, pričom význam môže byť “babička”, “nesmrteľná hora” alebo aj “večný život”. Táto majestátna sopka je považovaná za posvätný symbol Japonska. Týči sa do výšky 3776 metrov a nachádza sa pri pobreží Pacifiku a 100km od Tokia. Sami Japonci hovoria, že každý človek by na ňu mal raz za život vyjsť. Medzi Júlom a Augustom je otvorená pre turistov a vyjsť peši hore trvá zhruba 5-7 hodín. Najlepšie je vyjsť tak , aby ste si vychutnali východ slnka na vrchole tejto hory. 

3. Najnižšia kriminalita na svete

Jednou z charakteristických čŕt Japonska je veľmi nízka kriminalita. Nie je to však len mentalitou Japonského obyvateľstva. Je tam taktiež veľmi prísna polícia a justícia, a tak si človek radšej poriadne premyslí, či mu naozaj stojí za to spáchať nejaký zločin. 

4. Festival Sakúr- Japonské pozorovanie kvetov

Sakury sú pýchou Japonskej prírody. Tieto ružové čerešňové stromy si Japonci patrične uctievajú. A nielen Japonci. Už viac ako tisíc rokov sa každoročne na jar koná festival Hanami, doslova “sledovanie kvetov”. Ľudia z celého sveta prichádzajú, aby sa mohli prejsť pod Sakurami a pozorujú tieto pôsobivé stromy v rozkvete. V Japonsku začiatkom roka taktiež hlásia tzv. čerešňové predpovede, keďže tieto stromy kvitnú iba približne 2 týžne v roku.

5. Tringelty sú neslušné 

Ak ste zvyknutí potešiť obsluhu nejakou tou čiastkou navyše, v Japonsku tento zvyk určite nepraktizujte. Prečo? Japonci veria, že každý je ohodnotený za svoju prácu presne tak, ako má byť, a viac by nemal dostávať. Ak by ste Japoncom zaplatili viac, chápali by to tak, že by mali svoju prácu vykonávať lepšie. Väčšinou sú však na neznaloť cudzincov v turistických oblastiach zvyknutí a váš prispevok vám často s úsmevom vrátia. 

6. Presnosť a zmysel pre detail

Japonská mentalita je v mnohom odlišná od tej západnej. Všetci poznáme nekonečné čakania na vlaky, ktoré niekedy meškajú aj pár hodín. Nič podobné vám však v Japonsku nehrozí. Japonci si dajú veľmi záležať na presnosti a priemerná doba meškania vlakov za rok tu je neuveriteľných 18 sekúnd. Na niektorých staniciach tiež nájdete aj čiary vyznačujúce “jazdné pruhy” na niektorých staniciach metra, podľa ktorých majú cestujúci kráčať. 

7. Spánok v práci je normálny

Zatiaľ čo vo väčšine západných krajín by vás za niečo takéto len-len že nevyhodili, v Japonsku je to úplne naopak. Pracovná doba v Japonsku je často viac než 8 hodín denne. Zdriemnuť si trochu v práci je tu preto nielenže dovolené, ba dokonca je to uznávaný zvyk. Je to znakom toho, že vykonávate ťažkú, vyčerpávajúcu prácu, a dávate do toho všetko. 

 

8. Náboženstvo v Japonsku

Čomu vlastne Japonci veria? Podľa prieskumov sa väčšina obyvateľov Japonska hlási k Budhizmu alebo Šintoizmu, prípadne k obidvom. Základný rozdiel medzi nimi je, že zatiaľčo Šintoizmus je skôr mytológia a zvyky, Budhizmus učí o ceste životom, o reinkarnácii a o odplate za zlé a dobré činy (karma). 

9. Ceny v Japonsku 

V Japonsku sa ceny niektorých produktov môžu vyšplhať až na dvojnásobok oproti Slovensku. Líšia sa však v závislosti od toho, či sa práve konajú sviatky. Jedlo v bežnej reštaurácii stojí priemerne okolo 5 eur. Doprava a ubytovanie sú však oveľa drahšie ako u nás. Tokyo, hlavné mesto Japonska patrí dlhodobo medzi najdrahšie mestá na svete.

10. Brány Torii 

Tieto brány sú ďaľšou výnimočnosťou japonskej kultúry a náboženstva. Môžeme ich nájsť väčšinou pri Šintoistických svätyniach. Ľudia ale aj firmy často darujú svätyniam takéto brány, ako vyjadrenie vďaky za svoje úspechy. Jednou z najznámejších je Fušimi Inari v Kjóte, kde sa nachádza obrovské množstvo brán Torii (viď obrázok).

11. Hotel, ktorý obsluhujú roboti 

Henn-na je vôbec prvý robotí hotel na svete. Nepotrebujete tu kľúče od izby a na recepcii vás privíta aj dinosaurus. Robotické rameno vám dokonca cennosti odloží do sejfu. Majiteľ však priznáva, že roboti stále nevedia vymeniť posteľné prádlo…

12. Ovocie- najvzácnejší dar

Kým v našich končinách sme zvyknutí na ovocie za bežné ceny, v Japonsku je práve tento tovar považovaný za drahocenný. Kvôli podnebiu a počasiu v Japonsku totiž kedysi prirodzene nerástlo veľa ovocia. Hoci v poslednej dobe jeho ceny pomaly klesajú, tradícia z minulosti stále pretrváva a ovocie je považované za špeciálny dar. 

13. Krajina dlhovekosti

V Japonsku žije rekordný počet ľudí, ktorí majú nad 100 rokov. V roku 2018 to bolo vyše 60-tisíc ľudí, z čoho viac ako 80% tvoria ženy. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie bola v roku 2018 v Japonsku priemerná dĺžka života 84,5 roka, čo je najviac na svete. Pre porovnanie, v USA to bolo 78,9 roka na Slovensku to bolo 77,4 roka. Tajomnstvo pre dlhý život vraj spočíva jednoducho v “Ikigai”, čo znamená: dôvod, prečo sa ráno zobudiť. Inak povedané, nájsť svoj zmysel života a motiváciu, prečo žiť. Taktiež je však veľmi dôležitá zdravá strava životný štýl.

14. Automaty na každom rohu

Ďalšou z vecí, ktoré si v Japonsku určite všimnete, sú predajné automaty. V celom Japonsku sa ich nachádza takmer 6 miliónov a vo väčších mestách sú takmer na každej ulici. Okrem kávy a nápojov si takto viete zakúpiť aj rôzne potraviny či dokonca morské plody. Spoločnosti využívajú tento výhodný spôsob predaja svojich produktov, pretože tak nemusia platiť personál. Niektoré reštaurácie začali využívať automaty, aby si cez ne ľudia mohli objednať z menu.

15. Anime a manga

 

Komixy manga ako aj ich filmová dvojička anime, sú typické pre súčasnú Japonskú kultúru a sú extrémne populárne medzi rôznymi vekovými kategóriami. Každoročne sa v Japonsku predajú až 2 miliardy komixových kníh a časopisov a na ich výrobu sa minie viac papiera ako na výrobu toaletného papiera. Existujú tu dokona aj tzv. “Manga café”, kde si ku káve môžete vybrať niečo z knižnice plnej komixov, a popri tom si vychutnávať kávu. 

 

16. Upratovanie na školách

Japonci zastávajú názor, že deti by sa v škole mali nielen vzdelávať, ale aj učiť sa zodpovednosti, spolupráci a pripravovať sa na život v dospelosti. Už od detského veku preto školáci utierajú prach, zametajú podlahu či umývajú stoly. Každá trieda je zodpovedná za poriadok vo svojej miestnosti. Okrem toho sa žiaci na mnohých školách v Japonsku učia aj plieť burinu či variť a servírovať viacchodový obed. 

 

17. Tokyo

Hlavné mesto Japonska, Tokyo, patrí medzi najpestrejšie a najbohatšie mestá na svete. So svojimi 36 miliónmi obyvateľov je to metropola s najväčšou populáciou na svete. Patrí tiež medzi najvyššie hodnotené mestá v rôznych oblastiach. Nachádza sa tu napríklad až 14 reštaurácií s tromi Michelinskými hviezdami. Ulice Tokya môžete poznať aj zo známych filmov, napríklad Fast and Furious: Tokyo Drift, Kill Bill: Volume 1 či You Only Live Twice.