Varadero je polostrov v Kubánskej republike, ktorá je súčasťou exotického Karibiku. Dnes poznáme Varadero ako vychýrenú lokalitu, ktorá nie je všednou dovolenkovou destináciou, no na druhej strane vábi každého milovníka luxusných piesočných pláží. Čo naozaj ukrýva Kuba a sú pláže skutočne také lákavé? V nasledujúcich riadkoch nájdete všetky potrebné informácie, ktoré by ste mali pred cestou vedieť.
Komunizmus a dve meny na Kube
Keď sa povie Kuba (oficiálne Cuba), mnohým z nás napadnú ako prvé kvalitné cigary, rum, prípadne káva. Okrem týchto darov je tento kraj známy aj vďaka Fidelovi Castrovi, ktorý na Kube vládol neuveriteľných 48 rokov. Komunistický režim zavedený Castrom v roku 1959 sa podpísal pod charakter krajiny, ktorý si všimnete hneď po opustení letiska. Komunistická strana je dominantná aj dnes, no nemusíte mať obavy, že to na Kube vyzerá ako u nás v osemdesiatych rokoch.
Kubánci sú milí, priateľskí ľudia, o ktorých sa tvrdí, že dokážu všetko opraviť. Napriek nízkemu životnému štandardu sa nesťažujú. Priemerný mesačný plat tunajších je v prepočte okolo 15-25 eur. Nie, nie je to vreckové, ale mesačný plat. Preto je vo veľkom rozvinutá čierna ekonomika, ktorá pomáha miestnym vyžiť. Paradoxom toho všetkého je, že Kuba je pomerne drahá krajina. Napríklad priemerná jazda taxíkom môže stať toľko, ako vyššie spomínaný mesačný plat.
Nezvyčajnosťou sú aj dve meny, ktoré v krajine paralelne fungujú – CUP (kubánske národné peso) a CUC (kubánske konvertibilné peso). Domáci dostávajú mzdu v CUPoch, turisti platia s CUC. Pokiaľ si spomínate na to, ako sme na prelome rokov 2008 a 2009 platili buď korunami alebo eurom, niečo podobné na Kube funguje nepretržite aj dnes. Aby som sme to mali kompletné, 1 CUC = 0,90 € alebo 26 CUP. Čerešničkou na torte je udávanie cien v $, avšak platí 1 CUC = 1 $. Prečo o tom všetkom musíte vedieť? Pri tomto duálnom systéme odporúčame dôkladne skontrolovať, či vám banka, prípadne miestni veksláci vydávajú správnu menu, teda CUC. Rozdiel je značný.
Ak sa chystáte platiť kartou (Visa alebo MasterCard), majte v zálohe aj hotovosť, terminály stále nie sú samozrejmosťou, rovnako ako aj bankomaty. Miestni predajcovia však zvyknú akceptovať euro, prípadne kanadský/americký dolár.
Úradným jazykom je španielčina a okrem ľudí, ktorí sú pravidelne v kontakte s turistami, nikto nepoužíva iný jazyk. S angličtinou veľmi nepochodíte, ruština je napriek komunizmu neznámy pojem. Časový rozdiel oproti Slovensku je -6 hodín.
Víza a poistenie sú povinné
Pred vstupom do krajiny musíte mať turistickú kartu (tarjeta del turista), o ktorú môžete požiadať na ambasáde Kubánskej republiky v Bratislave. Ak cestujete cez cestovku, po dohode to môžu zabezpečiť za vás. Karta má platnosť 30 dní.
Či už sa chystáte prebádať iba Varadero, alebo navštíviť aj iné časti Kuby, cestovné poistenie je povinné. Pri vstupe do krajiny sa musíte preukázať platným poistením a spiatočnou letenkou. Pred cestou sa tiež odporúča očkovanie proti žltačke typu A.
Keďže Varadero je na Kube významné letovisko, má vlastné medzinárodné letisko (Juan Gualberto Gómez Airport) s priamymi letmi z Európy. Najbližšie poletíte z Viedne, ktorá počas turistickej sezóny otvára priamu linku, mimo nej vás čaká minimálne jeden prestup. Cena spiatočnej letenky začína od 500 eur, priamy let trvá zhruba 12 hodín. Pri odchode z krajiny sa platí tzv. výstupná daň, 25 CUC.
Aké počasie ponúka Varadero?
Počasie na Kube a polostrove Varadero je počas roka väčšinou tropické. Keď vycestujete na Kubu v priebehu leta, očakávajte poriadne horúčavy, ktoré pokojne presahujú 30°C. Teplota mora sa šplhá k veľmi príjemným 30°C. Najvyššie teploty sa dostavujú počas augusta a septembra, vtedy má celkový denný teplotný priemer hodnotu 27°C.
Vararadeo, ako aj celá Kuba, má svoje obdobia dažďov, ktoré trvajú v mesiacoch máj – október. Najmenej daždivým mesiacom počas tohto obdobia je august, kedy spadne priemerne iba 20 mm zrážok, naopak október je najupršanejší. Celkovo najsuchším mesiacom je február, kedy sa priemerná teplota pohybuje okolo 24°C a na podobných hodnotách si drží svoju teplotu aj more.
Kedy je teda najvhodnejšie ísť na Kubu? Všetko závisí od vašich preferencií počasia. Ak sa chystáte okúsiť iba pláže a nevadia vám vyššie teploty – jasná voľba je júl alebo august. Kubu vo všeobecnosti navštevuje najmenej turistov počas leta, no daňou je vyšší úhrn zrážok. Menej zrážok a viac turistov sa na Varadere vyskytuje v období február – máj, kedy denné teploty začínajú presahovať aj 30°C a more je čoraz teplejšie.
Najrizikovejšie obdobie na vycestovanie je mesiac október, kedy vrcholí obdobie dažďov a nie zriedkavým javom sú hurikány. Koniec koncov, menšie riziko so sebou prináša aj február, o čom sa dočítate nižšie.
Najväčšie lákadlo Varadera – pláže
Varadero a Kuba sa za posledné roky menia. Kubánci chcú vyťažiť z návalu turistov, preto sa stavajú nové hotely, zlepšujú služby a nám to vytvára väčší výber. Plážových hotelov stále pribúda. Na polostrove funguje aj Casa particulara – ubytovanie u domácich, ktoré je lacnejšie ako miestne hotely. Avšak, ubytovanie dokážete vyriešiť až na mieste, keďže internet v týchto končinách stále nie je samozrejmosťou. Ponuky hotelov začínajú od 25 až po 250 eur za noc.
Súčet ceny letenky a ubytovania nám dáva drahšiu dovolenku, než na akú sme zvyknutí v Európe a tomu je prispôsobené aj osadenstvo hotela. Na pláži tak nečakajte žiadne vybaľovanie štvordňových rezňov z alobalu. Väčšina ponúkaných zájazdov je All inclusive a tak sa turisti stravujú zväčša na hoteloch. Ak by ste sa ale chceli vybrať do miestnej reštaurácie, za obed dáte 8-10 eur, vo fast foode 5-6 eur. Pozor tiež na veľmi lacnú zmrzlinu, žalúdočné problémy nie sú na polostrove nezvyčajné. Odporúčame tiež piť iba balenú vodu.
Na Varadero sa chodí predovšetkým oddychovať, tak sa poďme pozrieť na to, čo vás pri návšteve čaká. Najznámejšou plážou je Varadero Beach, ktorá sa tiahne pozdĺž celého polostrova. Tu vás očarí jemný, biely a slnkom rozohriaty piesok. Pláž z jednej strany lemujú vysoké kokosové palmy, z tej druhej máte čisté, pestrofarebné more.
Mimochodom, more je naozaj teplé a ten pocit, keď prídete ráno na pláž s obavou, či nebude dnes studená voda sa stratí hneď pri prvom kontakte. Neskôr, keď si budete chcieť oddýchnuť, vás okrem jemného vánku ovanie aj príjemná hudba zakrádajúca sa spoza paliem. V tej chvíli si uvedomíte, že tie reklamy až tak neklamali a toto sa skutočne oplatilo. Tu sa zároveň nachádza aj odpoveď z úvodu článku; áno, pláže skutočne stoja za to.
Keď to všetko vynásobíte veľkým potenciálom na šnorchlovanie/potápanie, zážitok je o to krajší. Tento pocit vám však môžu pokaziť nepríjemné pŕhlivce. Ak náhodou zbadáte pod vodou priehľadného živočícha s chápadlami, rozhodne sa mu snažte vyhnúť, inak vás môže popŕhliť a o nepríjemnosti máte postarané do konca dovolenky. Výskyt pŕhlivcov je značný pre február, no príležitostne sa môžu vyskytnúť aj inokedy.
Pláže sú udržiavané, ale záleží tiež v ktorom hoteli bývate. Playa Varadero (pláž Varadero) síce nemá samostatný servis, no hotelový personál zvykne upratovať pred svojím hotelom. Na pláži nájdete tiež lehátka a slnečníky.
Najznámejšie hotely a rezorty, ktoré turisti využívajú majú vlastný bazén, reštaurácie a bary 24/7. Často vás môže prekvapiť staršia izba a v prípade veľkých výhrad (z rôznych príčin) vám ju vymenia za inú. V rezortoch tiež zvyknú byť animátori, ktorí sa starajú o váš celodenný program.
Medzi tieto rezorty patrí napríklad Be Live Experience Varadero, Memories Varadero Beach Resort, Melia Varadero, či Melia Marina Varadero. Takmer každý hotelový komplex má vlastný bazén. Viaceré z nich majú v názve 5 hviezdičiek, no vybavením a službami dosahujú skôr trojhviezdičkový európsky štandard. Bez ohľadu na cenu si turisti najviac pochvaľujú Paradius Varadero a tiež Iberostar Varadero.
Využite potenciál polostrova
Vylihovanie na pláži vás rozhodne neomrzí po jednom dni, no ak k tomu po pár dňoch dôjde, ostrov ponúka viacero možností využitia voľného času. Rozumnou voľbou je návšteva Parque Josone, ktorý sa nachádza v strede Varadera. Nájdete tu množstvo exotických vtákov, atrakcií a stánkov. Vstup do parku je zdarma.
V týchto miestach sa nachádza aj architektonicky zaujímavá Villa DuPont postavená v roku 1928, pri ktorej nájdete golfové ihrisko na 18 jamiek. Vo vnútri budovy sa ukrýva bar a reštaurácia.
Na polostrove tiež nájdete delfinárium, kde máte možnosť vidieť predstavenia s delfínmi a tiež si s nimi zaplávať. Za vstup do areálu zaplatíte 15 CUC, za plávanie + show 85 CUC. Zaujímavým miestom na výlet sú jaskyne Cueva de Ambrosio, ktorá je priamo na polostrove (vstup 5 CUC) a Cueva de Saturno. Tá sa síce nachádza mimo Varadera, no výlet k nej stojí za to, lebo okrem fascinujúcich úkazov vám ponúkne aj kúpanie priamo v jaskyni, čo je tiež pôsobivý, osviežujúci zážitok.
Čo by to bolo za dovolenku, ak by sme si neodniesli domov pár suvenírov? Skvelé miesto na ich nákup sa nachádza na začiatku polostrova, blízko konečnej autobusovej zastávky je veľké trhovisko s rôznym sortimentom. Na cene všelijakých výrobkov sa dohodnite s predavačmi, sú ochotní spustiť pár CUC. Trh je tiež zastrešený, takže nemajte obavu z horúceho slnka. 🙂
Z Varadera je možné absolvovať viacero výletov, ktoré vám sprostredkuje buď váš delegát, prípadne miestni sprievodcovia. Milovníci šnorchlovania nesmú vynechať výlet ku korálovému útesu. Odmena, ktorá sa ukrýva pod morskou hladinou stojí za všetky CUCy. Výhodou je, že v týchto miestach si dokážete prenajať celú vystroj, ako aj inštruktora pre lepší zážitok.
Ďalším lákadlom, ktoré je z Varadera dostupné je výlet do Havany, hlavného mesta Kuby, ktoré je vzdialené asi 150 kilometrov. Ak to chcete mať skutočne originálne, môžete si objednať/prenajať typické vintage auto, ktoré vás tam dopraví. Cena za štvormiestne auto a sprievodcu, ktorý vás vyzdvihne pred hotelom začína od 150 CUC. V hlavnom meste Kuby vás prevedie starým mestom, ako aj moderným štvrťami, skočíte na trh, prípadne si obhliadku prispôsobíte podľa vlastných predstáv.
Havana určite má čo ponúknuť, mesto má iný charakter, než na aký sme zvyknutí v Európe. Nie je žiadnym prekvapením, keď tu nájdete rozpadnutú budovu, veľkú kopu sute, či inak nevyhovujúce objekty, ktoré by v Európe museli byť asanované. Kuba je však iný svet a pokiaľ budete opatrní, prechádzka uličkami Havany je zážitok. A kvôli zážitkom tu predsa sme.
V hlavnom meste máte skvelú možnosť nakúpiť cigarety a rum, avšak pozor na miestnych priekupníkov, ktorí vám ponúknu pravdepodobne falzifikáty za nižšie ceny. V tomto smere je dobré nechať si poradiť od sprievodcu, zavedie vás do overených predajní. Aj keď rum môžete kúpiť priamo na Varadere.
Kde kúpiť rum?
Predaj rumu a ostatných alkoholických nápojov je výhradne štátna záležitosť, preto sumy, ktoré nájdete v jednom obchode budú podobné, ako keby sa sa ho snažili kúpiť o dve ulice ďalej. Kde sa však neoplatí nakúpiť je La Casa del Ron, malá budova, ktorú by ste mali napriek tomu navštíviť. Zjednodušene toto mieste môžeme pomenovať ako malé edukačné strediskom o rumoch, nakoľko okrem histórie vám personál dokáže vysvetliť odlišnosti jednotlivých druhov tohto kubánskeho nápoja. Tiež tu uvidíte pár výnimočných kúskov, ako napríklad 100 rokov starú fľašu za 3 000$.
Najväčším lákadlom je možnosť ochutnať viaceré rumy a nájsť ten, ktorý je najviac vhodný vaším chuťovým pohárikom. V ponuke nájdete viaceré značky ako Vigia, Santiago de Cuba, Santero a ďalšie. Avšak, cena týchto rumov je niekedy aj o 25% vyššia, ako napríklad v supermarkete. Odporúčame teda nakúpiť iba tie značky, ktoré nie sú dostupné v okolitých obchodoch, ak teda máte v pláne ušetriť.
Pri pohľade na všetok vábivý tovar sa naskytá otázka, koľko fliaš alkoholu môžeme bezpečne prepašovať prepraviť na letisku? Oficiálne tabuľky (väčšinou) hovoria maximálne 1 liter tekutín v podpalubnej batožine, tento údaj sa však môže v závislosti od leteckej spoločnosti meniť. My samozrejme odporúčame tento limit dodržiavať. Ak by ste sa rozhodli inak, skúsení cestovatelia to v prípade potreby odporúčajú risknúť s dvomi 0,7 litrovými fľašami a stále by to malo byť v norme. 🙂
Varadero je láska na prvé vycestovanie
Vycestovať na dovolenku na Kubu a polostrov Varadero by malo byť cieľom každého dovolenkára, ktorý nedovolenkuje na rovnakej pláži viac ako raz. Dovolenka na Kube môže vyjsť aj pomerne lacno, najnižšie last minute ponuky na Kubu začínajú od 900€/osoba, kde však nemusíte mať zahrnuté všetky poplatky. Taktiež kvalita ubytovania a služieb nebude na vysokej úrovni. Tí najnáročnejší sa luxusným ubytovaním, všemožnými službami a výletmi dostanú pokojne nad hranicu 5 000€. Výber je na vás.
Zaľúbiť sa do tunajšieho prostredia nie je vôbec náročné. Špičkové pláže, veľmi príjemné more, priateľskí domáci a ikonický vintage štýl. Až na fakt, že Kubánci majú niekedy tendenciu z vás vyCUCať všetky pesos, predovšetkým ak neviete po španielsky, je to veľmi vhodná lokalita na relax. Ak žijete rýchlym životom a hľadáte správne miesto, ktoré vám pomôže zabudnúť na všetky pracovné nátlaky a povinnosti, toto je lokalita, ktorú by ste mali zvážiť. A ako hovorí väčšina, ktorá Varadero navštívila, minimálne raz sa sem budete chcieť vrátiť.
Najnovšie komentáre